Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласовете на БНР ще звучат в Цариброд

Цариброд
Снимка: БГНЕС

От юни жителите на сръбския град Цариброд ще имат възможността да слушат гласовете на БНР. За българите, които обхащат 45 % от населението в града, и за новото споразумение между БНР и Радио и телевизия "Цариброд"  в "Нашият ден" разказва журналистът Анелия Торошанова.

По думите на Торошанова първо ще започнат да се излъчват обедният осведомителен бюлетин и репортерският обзор в "Седмицата на бързи обороти" – информационни материали, които отразяват социалния, културния, икономическия и политическия живот у нас. Българите в Цариброд ще имат достъп до документални и детски програми, музикални и развлекателни програми, видеосъдържание, музикални звукозаписи на произведения от български автори и изпълнителни. Ще звучи радиотеатър, а веднъж в годината предаване "Радиокафе" ще гостува в Цариброд. Традиционно предаването се излъчва там по повод сръбската Нова година на 14 срещу 15 февруари и по повод празника на община Цариброд – 21 септември.

В Цариброд живеят българи, съхранили своето национално самосъзнание и милеещи за България, разказва Торошанова. Техните проблеми са сходни с нашите, като едно от големите предизвикателства е справянето със задръстванията на ГКПП "Калотина" през летния сезон – това е споделил Владица Димитров, кметът на Община Цариброд. От сръбска страна вече е изпратено предложение към МВнР в България за обособяване на отделен граничен пункт, предназначен само за сръбски и български граждани. Около 1000 души всеки ден преминават границата, тъй като жители на Цариброд работят и учат в България, затова е необходима политическа воля и от наша страна за решаване на този въпрос.

Торошанова отправя призив към слушателите да се разходят до Погановския манастир "Св. Йоан Богослов", преди да се образуват километричните опашки на границата. Манастирът се намира на 80 км. от София и е бил част от Кюстендилското деспотство. Църквата е изографисана в края на XV век и в нея се съхранява чудотворна икона на св. Богородица.  

Цариброд е красиво място със съхранени традиции и жив дух, споделя Торошанова. Културният живот в града кипи. Благодарение на БНР Царибродският оркестър към Радиото и телевизията е записал диск със 10 песни на български език – поредното доказателство, че хората там са съхранили българщината в себе си.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20