Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

50 филма от 18 държави в "Златната липа"

XI издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино в Стара Загора.

От 1 до 5 юни в Стара Загора започва 11-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа". В това издание ще бъдат показани 50 ленти от 18 държави, сред които филми на Нури Бигле Джейлан, Роман Полански и Франсоа Озон.

Целта на фестивала "Златната липа" е да популяризира европейското кино в България, като всяка година се показват най-новите и интересни филми от различни европейски страни. Фестивалът има две програми: конкурсна и съпътстваща.

В конкурсната програма селектираните филми се оценяват от жури с международно участие. Тази година председател на журито е Геновева Димитрова, която е сред водещите български филмови критици, останалите членове са: Линда Олте – латвийски режисьор, сценарист и редактор, Мариуш Гжегожек – полски филмов, театрален и телевизионен режисьор, сценарист, сценограф, графичен художник, филмов продуцент, британската актриса Пандора Джоунс и Санжин Малешевич – филмов и визуален творец спечелил множество награди, който е от Босна и Херцеговина.

Тази година специален гост на фестивала е актрисата Ели Скорчева, която се завърна в голямото кино с блестящото изпълнение на ролята на Блага във филма на Стефан Командарев "Уроците на Блага".

Магдалена Ралчева
Желанието на организаторите е всяка година съпътстващата програма на фестивала да бъде посветена на кино от различни части на Европа, отделно има и специална секция за новите български филми, представени от създателите им и актьорския състав.

Организирането на фестивала се извършва с подкрепата на Община Стара Загора. Прожекциите и събитията, част от съпътстващата програмата на фестивала, се провеждат при вход свободен.

Режисьорът и директор на Международния филмов фестивал "Златната липа" Магдалена Ралчева беше гост в "Артефир" преди началото на фестивала. Чуйте интервюто в звуковия файл.


Снимки: личен архив
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15