Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

50 филма от 18 държави в "Златната липа"

XI издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино в Стара Загора.

От 1 до 5 юни в Стара Загора започва 11-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа". В това издание ще бъдат показани 50 ленти от 18 държави, сред които филми на Нури Бигле Джейлан, Роман Полански и Франсоа Озон.

Целта на фестивала "Златната липа" е да популяризира европейското кино в България, като всяка година се показват най-новите и интересни филми от различни европейски страни. Фестивалът има две програми: конкурсна и съпътстваща.

В конкурсната програма селектираните филми се оценяват от жури с международно участие. Тази година председател на журито е Геновева Димитрова, която е сред водещите български филмови критици, останалите членове са: Линда Олте – латвийски режисьор, сценарист и редактор, Мариуш Гжегожек – полски филмов, театрален и телевизионен режисьор, сценарист, сценограф, графичен художник, филмов продуцент, британската актриса Пандора Джоунс и Санжин Малешевич – филмов и визуален творец спечелил множество награди, който е от Босна и Херцеговина.

Тази година специален гост на фестивала е актрисата Ели Скорчева, която се завърна в голямото кино с блестящото изпълнение на ролята на Блага във филма на Стефан Командарев "Уроците на Блага".

Магдалена Ралчева
Желанието на организаторите е всяка година съпътстващата програма на фестивала да бъде посветена на кино от различни части на Европа, отделно има и специална секция за новите български филми, представени от създателите им и актьорския състав.

Организирането на фестивала се извършва с подкрепата на Община Стара Загора. Прожекциите и събитията, част от съпътстващата програмата на фестивала, се провеждат при вход свободен.

Режисьорът и директор на Международния филмов фестивал "Златната липа" Магдалена Ралчева беше гост в "Артефир" преди началото на фестивала. Чуйте интервюто в звуковия файл.


Снимки: личен архив
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хайде пак...

В редакция "Хумор и сатира" сме установили, че у нас, пък и по света, процесите и явленията се повтарят с учудваща упоритост. Примерите са безброй, а някои от тях можете да чуете веднага след новините в 18 часа ви предлагаме няколко летни сюжета: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", създадени по..

публикувано на 06.09.24 в 17:20

История за трансформиращата сила на любовта и приятелството

"Оскар и розовата дама" от Ерик-Еманюел Шмит отвежда зрителите на вълнуващо пътешествие, което надхвърля границите на възрастта и времето. Превод: Снежина Русинова-Здравкова Режисьор: Стефан Спасов. Сценография и костюми: Нина Пашова. Музика: Милен Кукошаров. Участват: Мария Стефанова, Радина Боршош. Това е история за трансформиращата сила на любовта..

публикувано на 06.09.24 в 15:45

Пловдивчани празнуват на фестивала Station Street

Цветан Цветанов се включва на живо от празничния Пловдив, за да разкаже в "Нашият ден" за фестивала Station Street . Името на събитието е намигване към предишното название на любимата пловдивска улица "Иван Вазов", която била известна като "Станционна", тъй като води до гарата, разказва Цветанов. За втора поредна година фестивалът е..

публикувано на 06.09.24 в 10:20

Националният Военноисторически музей със специална експозиция в празничния ден

Национален Военноисторически музей ще зарадва своите посетители в днешния празничен ден с обновена визия и специална експозиция, посветена на Съединението на Княжество България с Източна Румелия . В "Нашият ден" повече по темата разказва Славея Сурчева , директор на музейния отдел "Връзки с обществеността". Националният военноисторически..

публикувано на 06.09.24 в 10:05

Книга, която се чува и вижда

Романът на Тодор П. Тодоров "Хагабула" вече има признание и награди – роман на годината и беше отличен със специално споменаване от журито на Европейската награда за литература. Авторът, който е преподавател във Филосфския факултет на Софийския университет, до този момент пише само разкази и това е първият му роман. По негово признание да пише..

публикувано на 05.09.24 в 16:45