Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

| обновено на 31.05.24 в 13:10

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата.

Лора Шумкова е фигура, която е водила най-много литературни маршрути от самото им създаване. Литературовед и литературен историк, тя е известна със своите изследвания на градската култура. Освен това, Лора е била редактор, преводач, блогър и есеист. В памет на нейните заслуги и принос към литературната сцена, преди дни в Докторската градина бе открит нов маршрут, наречен "Софийските страници на Лора Шумкова".

Литературният критик Катя Зографова, която е съставител и редактор на книгата "Лора и градът", споделя повече за проекта в интервю за "Нашият ден": "Това заглавие избрах, защото е по-атрактивно, иначе дисертацията на Лора се казва "Литературна антропология на града 1919 – 1939 г.". Въпреки че е дисертация, това е много четивна и умна книга, която е изключително стойностна в научно отношение. Лора знаеше много езици и първо следваше теоретична математика преди да запише семиотика."

Катя Зографова подчертава, че този маршрут е бил е наистина различен. Той започнал в Докторската градина и е завършил на площад "Славейков", като новото културно пространство "Светофар" също е било част от маршрута. Валентин Дишев, издателят на втората посмъртна книга "Лора и градът", е очаквал участниците с нов тираж на книгата.

Зографова описва Лора Шумкова като "красиво, слънчево, добронамерено и почтено същество", чието наследство ще продължи да вдъхновява бъдещите поколения. Тези литературни разходки са не само в памет на Лора, но и възможност за хората да се потопят в богатството на градската култура и литература, което тя толкова страстно е изследвала и популяризирала.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58