Д-р Антоан Спасов е специалист по ангеология и флебология, с над 20 годишен опит. Той извършва диагностика и лечение на пациенти със заболявания на кръвоносните и лимфни съдове. В ежедневната си практика прилага най-съвременните безкръвни методи за лечение на разширени вени и капиляри – ендовенозна лазерна амблация, склеротерапия с пяна под ултразвуков контрол и добавена реалност, както и микросклеротерапия на козметични капиляри. Д-р Антоан Спасов е доказан български съдов специалист, който в тясно сътрудничество с израелския хирург д-р Яир Галили диагностицира и лекува съдови заболявания.
При 70-килограмов човек, между 6-8 процента от теглото е кръв, но по-интересното е как тя се разпределя в тялото, заяви в предаването "Следобед за любопитните" д-р Антоан Спасов. Ако разделим съдовете на пет части, уточни д-р Спасов, артериите поемат една пета от кръвта, малките кръвоносни съдове поемат още една пета и вените поемат останалите три пети, т.е. около 60 % от нашата кръв се намира във вените. Подробно той описа кръвоносната система на човека и движението на кръвта в тялото.
Малко от хората знаят, припомни специалистът, че за да се върне кръвта обратно към сърцето, всеки трябва да поддържа добра телесна мускулатура, като това е мускулатурата на краката, корема и диафрагмата, което е пряко свързано и с налягането във венозните пътища. Храненето е определящо състоянието на артериите и вените в човешкото тяло. Съдовете, отговарят за кръвоснабдяването на човешкото тяло, за това когато е възпрепятстван пътя на кръвта в тялото, настъпват и исхемични промени, които често са необратими, уточни д-р Антоан Спасов. В артериалната и венозна системи на човека, при дефицит на кръвоснабдяване при артериалната система, е причината за исхемията, водеща до сърдечно-съдова смъртност.
С доплеровата сонография, един от най-съвременните методи на изследване се установява посоката и скоростта на движение на кръвта, което показва хемодинамиката на движение на кръвта, а това е от изключително голямо значение, разясни ангиологът д-р Спасов. Кръвта в човешкото тяло, според него, трябва да се движи без завихряне в кръвоносните съдове, което осигурява нормално кръвоснабдяване на мозъка и сърцето. Този метод на диагностика е нетравматичен, безвреден, неинвазивен и достъпен.
"Глезен бранхиален индекс или съкратено АБИ е също ултразвуково изследване в артериите на ръцете и краката, като се прави и съпоставка. Това дава възможност за уточняване кръвоснабдяването на крайниците и помага при диагностицирането на исхемична болест на периферните крайници, т.е. при стеснение на артериите, ние се ориентираме какво лечение да предприемем", заяви д-р Антоан Спасов.
За венозните тромбози, тяхната опасност за човешкия организъм, причините, които ги предизвикват, подробно разказа в предаването "Следобед за любопитните" д-р Антоан Спасов. Атеросклерозата не е процес, който засяга само мозъка, това е процес, който няма конкретно научно обяснение, но представлява стареене на артерииалните съдове и намаляването на еластичността им, стените стават пропускливи за холестерола, който циркулира в кръвообръщението, протичат възпалителни процеси в стените на съдовете и тялото реагира като отлага калций на мястото на възпалението и това често води до стеснение на лумена на кръвоносния съд, а от там може да се стигне и до запушване на кръвоносния съд, разясни ангиологът д-р Антоан Спасов. Атеросклерозата е процес, който засяга цялото тяло, а деменцията – мозъка.
Целият разговор на Ани Костова с д-р Антоан Спасов от предаването "Следобед за любопитните", можете да чуете в звуковия файл.
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg