Проф. Светлана Николова, директор на Ботаническата градина на БАН в София, представя в "Нашият ден" новата инициатива за опазване на опрашителите в градска среда.
От 6 юни посетителите на Ботаническата градина ще могат да се насладят на красива, медоносна градина с десетки видове растения, чийто прашец и нектар са храна за пчелите и множеството други опрашващи насекоми.
Медоносните пчели са важни опрашители, но съвсем не са единствените насекоми, които участват в процеса опрашване на растенията. Дивите пчели, осите, мухите, пеперудите, бръмбарите, дори някои видове птици и прилепи събират и пренасят цветен прашец.
"Опрашителите са от изключително важно значение за поддържането на екосистемите, но имат и значение и за производството на семена и плодове. Ако ги нямаше, щеше да има липса на плодове и зеленчуци, разказва проф. Николова. По думите на професора, според статистика на ЕС, около 80% от европейските култивирани и диворастящи растения зависят от опрашването на насекомите. Финансовото измерение на този принос възлиза на 15 милиарда евро годишно. По този начин опрашителите предоставят така наречените "екологични услуги".
През последните 15 години милиарди медоносни пчели напускат своите кошери, за да не се върнат никога повече. Само в Европа около 2000 вида пчели са включени в червения списък като застрашени. До голяма степен тази тенденция е следствие от интензивното застрояване и отгледжането на монокултури в селското стопанство, изтъква проф. Николова.
"Бихме искали да популяризираме сред жителите на София и околните градове и села, това, че всеки би могъл да подпомогне оцеляването на опрашителите, които са особено важни и за човека, и за природата.", казва проф. Николова. Тя съветва хората да засаждат цветни лехички, тъй като цъфтящите растения носят не само естетическа наслада и уют, но служат и за храна на опрашващите насекоми.
Проф. Николова отправя покана към слушателите да се насладят на медоносната цветна приказка в Ботаническата градина и да се запознаят с колекцията от над 6000 растителни видове в най-богатите оранжерии на Балканския полуостров.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg