Второто издание на форума за съвременно изкуство "Буна" представи 67 събития – изложби, пърформанси, прожекции, дискусии, концерти, арт експерименти и градски намеси на 27 места в морската столица. Във форума участваха 188 артисти от 12 държави, а провеждането му се дължи на организаторите фондация "Буна" и сдружение "Таляна" с помощта на Национален фонд "Култура", Община Варна, Министерство на културата, Градска художествена галерия - Варна, Регионален исторически музей - Варна, Археологически музей - Варна, Дом на архитекта - Варна, Френски културен институт в България, Гьоте институт, посолството на Косово, както и усилията на над 60 доброволци.
Темата на "Буна" тази година беше "Природата на връзките" и човешките отношенията със света.
Идеята на фестивала във Варна отразява съвременното разбиране, че човешката грижа вече не е само защита на индивидуалните права и свободи, но и защита на благосъстоянието на другите, включително и грижа за естествената среда около нас, а природата на всички тези отношения подлежи на непрестанно преосмисляне от различни аспекти и гледни точки, включително и чрез изкуство.
Някои от участниците в "Буна" 2: Мартина Вачева, Калоян Илиев - Кокимото, Антония Колева - Нитра, Сдружение Еклектик, Sold out design/untiled gallery (Берлин), U10 (Белград), Сдружение Форум за визуални изкуства (Букурещ), Александър Виолетов, Димана Латева, Войн де Войн, Мария Налбантова, Михаела Лакова, Мариела Гемишева, Недко Солаков, Аксиния Пейчева, Лъчезар Бояджиев, Симеон Симеонов, Елена Димитрова, София Димова, Йордан Костов, Павел Царов, Нено Белчев, Никола Цветанов, Веселин Димов, Весела Ножарова, Галина Станева, Антоанета Куик, Радина и Рослана Йотови – Rawlab, Невелин Иванов - Нево, Куентин Алкайна (Франция), Себастиян Куик (Швеция), Дагмар Шурер (Германия), Гьонюл Нюхоглу (Турция), Ева ван Дер Занд (Нидерландия), Рейнис Йонайс (Латвия), Смиля Игнятович и Бояна Атлия (Сърбия).
Обелиски от стиропор и Черно море от битум бяха арт намесите в градската среда, които развълнуваха някои варненци дотолкова, че се наложи да бъдат премахнати.
В силуетите на Стоян Дечев "Черно море от черно" зрителите трябваше да разпознаят гибелта на едно море заради сероводорода и да се замислят за неразумните човешки дейности, които го съсипват, както и за боклуците и мръсотиите във водите му. Вместо това обаче, инсталацията в две части стана обект на недоумение и негативни коментари.
Още една градска арт провокация пострада от човешка намеса. Творбата "Стели" на Симеон Сименов беше оприличавана от минувачи на хладилници, тя представляваше три бели стиропорни колони, символизиращи историята, така както в миналото каменни обелиски с надписи са увековечавали велики събития. Идеята на автора е, че историята вече е изтрита, понеже се пренаписва постоянно. По стените на стиропорите обаче се бързо се появиха големи драскотини и вдлъбнатини, а един от тях беше нашарен с цветни спрейове, което наложи и тяхното преждевременно премахване.
Част от творбите от форум "Буна" остават във Варна, а други ще бъдат показвани в експозиции в други градове. Очаквайте на 11 юни специалното издание на "Аларма" с гости – артисти, участници във Форума.
Чуйте един от организаторите на форума – Нели Вълчева, председател на фондация "Буна" и директор на галерия "Ларго".
В навечерието на най-светлия християнски празник – Възкресение Христово – Държавна опера-Стара Загора ще поднесе на своята публика едно специално духовно преживяване: рядко изпълняваната Меса в Ре мажор , оп. 86 от Антонин Дворжак. Концертът, който се утвърди като традиция в културния живот на града, ще се състои тази вечер от 19:00 часа...
Най-пъстрият на жанрове фестивал, продуциран от Националния дворец на културата, ще бъде възобновен на 23 април след близо 10-годишно прекъсване. Слоганът на фестивала тази година е Диалог на цветове и мисли , а темата на програмата е фокусирана върху обединяващата сила на изкуството в цялото му многообразие. Основен акцент е преходът от минало към..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..
"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..
Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg