32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято" среща публиката си с моноспектакъла на Светлана Янчева "О, щастливи дни" по Бекет. Тази вечер, 5 юни, актрисата ще го изиграе два пъти за зрителите във Варна – от 18.00 и от 20.30 часа на сцената на Драматичен театър "Стоян Бъчваров". В спектакъла с режисьор Маргарита Младенова се разказва за затъналата до кръста в земята Уини, която макар и почти неподвижна и неумолимо потъваща надолу, не губи възторга си от най-дребните неща и си спомня за щастливите дни.
"Уини е поставена в някаква изключителна ситуация, гранична, общо взето в контекста на смъртта. Интересното е вече тръгнала по този път, тя как приема живота, как се отнася, какво е отношението ѝ към света, накъде пътува мисълта ѝ. Цялото това ограничение при нея – заровена до кръста в земята, после полека-лека тази земя я поглъща - тя нито за секунда, дори в моментите, в които изпада, потъва в някакво отчаяние, не позволява това отчаяние действително да ѝ се случи. Веднага излиза и се хваща за нещо. Има една много хубава реплика, в която казва: "Нямаш ли чувството, че нещо те засмуква нагоре, не ти ли се налага понякога да се държиш здраво за нещо?". Някакво достойно пътуване, с пълното съзнание за това, без да пропада – напротив, тя непрекъснато се издига нагоре", разказва актрисата за своя персонаж.
Край Уини е и нечленоразделно говорещият Уили, изигран от Рашко Младенов.
"Дали е Уили, дали е Бог – винаги има нещо, с което ти говориш и към което отправяш молитвите си", обяснява Светлана Янчева.
Бекетовата Уини, на която тя вдъхва душа, се е превърнала в един от иконичните образи за театъра на абсурда и на неговия възглед за човешкото съществуване. За тази си роля Светлана Янчева получава през 2023 година наградите "Икар" и "Аскеер" за водеща женска роля, както и наградата в същата категория от Фестивала на малките театрални форми във Враца.
"Аз не гледам на Уини като на някакъв персонаж, просто някакъв образ, който трябва да изградя, с някакъв специфичен характер. По-скоро гледам на това същество като на някаква душа, която витае някъде, и се чувствам като проводник и на самия текст, и на това, което е заложил Бекет в него. Мисля, че границата между актриса и персонаж се размива и така трябва да бъде. Този текст е нещо, което ти трябва да направиш като лично твое преживяване. То идва от теб, от актьора. Няма как той да не бъде вътре с неговата душа, неговата идея за това какъв трябва да бъде света, с неговото отношение въобще към света", казва още Янчева.
За нея този текст е изключителен, макар и тежък. Актрисата е на мнение, че "човек трябва да се радва непрекъснато, че е жив и точно той е на този свят… Той трябва да знае, че не е застрахован за нищо и всеки един миг, всеки един момент му е подарък". Тъкмо това ни казва и Уини от сцената.
А Светлана Янчева допълва:
"Може би трябва по-леко да стъпваме на тази земя и малко над нея. Някак си да се оставяме на тази река, без агресивна съпротива. Да оставяме нещата просто да се случват и да правим това, което можем да правим, без да очакваме някакъв резултат. Правиш нещо толкова – колкото можеш, с всички сили, и тогава нещата имат по-голяма вероятност да ти се случат."
Цялото интервю с актрисата, влязла в ролята на Уини от "О, щастливи дни", чуйте в звуковия файл.
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg