В изнесеното студио на предаването "Нашият ден" в Бургас гостува кметът на града Димитър Николов. Той споделя за предизвикателствата и приоритетите в управлението на Общината и подчертава значението на усилията и сътрудничеството в постигането на успехи.
"Такава община се управлява с любов, с екип и с доверие, с много усилия, със скъсани нерви и много усмивки“, казва кметът Николов. Той отбелязва, че проблемите в големите градове в България са общи в повече от 50% и имат ясни обвързаности. "Най-важното е да накараме хората да повярват, че могат да помогнат със своите усилия, градът, в който живеят, да бъде по-добро място за живеене“, добавя Николов.
Кметът посочва, че приоритетите му са многопластови. На първо място е демографията, която е и общонационална тема. "В момента изграждаме може би най-модерната детска болница в Югоизточна България, която ще бъде готова следващата година. Работим усилено по доставките на най-съвременно оборудване", споделя Николов.
Той акцентира и върху темите, свързани с образованието, опазването на околната среда и пътната инфраструктура. "Стремим се да осигурим най-добри условия не само в материалната част на образованието, но и в адаптиране на съвременните форми на образование. Също така се грижим за опазването на околната среда, защото хората имат все по-високи претенции за това как и къде живеят“, допълва кметът. По отношение на пътната инфраструктура, той отбелязва, че целта е да се намали времетраенето на придвижване.
Димитър Николов съобщава, че броят на студентите във филиала на Националната художествена академия (НХА) в Бургас е по-голям от очакваното и се подготвя разкриването на нови специалности. "Амбицията ни е съвсем скоро да започнем да изграждаме малко студентско градче", разкрива той.
Кметът обявява откриването на Първия Черноморски литературен фестивал с участието на повече от 50 писатели, издатели, преводачи и литературни агенти от петте Черноморски държави – Турция, Грузия, Украйна, Румъния и България.
На въпрос за литературните си предпочитания, Николов споделя, че му е трудно да определи категорично какви автори обича да чете. В момента е приключил книгата "От змей злато" на Любомир Калудов и отбелязва, че историческите теми са интересни за него, особено когато са свързани с нашите земи. Кметът разкрива, че е започнал да чете "Заветите" на Маргарит Атууд.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg