Стефан Диомов е един от музикантите с най-голям принос към българската популярна музика. За музикалния живот, за родния Бургас и за нестихващото вдъхновение – разговор в "Нашият ден" с композитора, създал репертоара на редица обичани български изпълнители като група "Тоника", Ева и Гого, Ваня Костова и Тони Димитрова.
"Музиката е моят живот. Музиката е огънят, от който непрекъснато взимам топлина. Изпитвам невероятна радост от това, че създавам песни, които усмихват хората. Ако трябва да преживея живота си отново, пак бих правил музиката, която правя. Най-голямото чудо в моя живот е усмихнатата, пееща публика", споделя Диомов.
Бургас е град с традиции, и то във всяка сфера на културата. Ето защо преди време, след 16-годишно пребиваване в София, Диомов се е завърнал в родното си място край морето, за да допринася за неговото развитие. Един от най-големите приноси на музиканта към града е възстановяването на култовия конкурс "Бургас и морето". Диомов разказва за първото издание на фестивала през 1994 година, когато тръпнещ зад сцената е очаквал реакцията на публиката. Бургаският композитор е известен и със своите вълнуващи коледни концерти, превърнали се в любим празник за музиканти и публика.
"В Бургас живеем един напрегнат живот през лятото. И умираме от скука през зимата", заявява шеговито Диомов.
Мюзикълът "Здравей! Как си приятелю!" на Националния музикален театър е спектакъл, включващ 23 любими песни от творчеството на Стефан Диомов. Композиторът споделя, че мюзикълът е едновременно сбъдната мечта и изненада за него. Идеята за спектакъла е на Еделина Кънева, а либретото е на Юрий Дачев. Диомов разказва, че е вълнуващо и за него, и за публиката да види и чуе познатите песни в една нова светлина. Едно нещо остава непроменено – публиката продължава да пее.
На 20 юни мюзикълът "Здравей! Как си приятелю?" ще бъде игран в Бургас, а на 23 юни – във Варна. Спектакълът ще открие и тазгодишното издание на фестивала "Аполония", съобщава Диомов, който се радва на успеха, постигнат с много труд и любов.
"Бургас е един свещен град. Има неща, които тепърва ще бъдат надградени, но аз бих искал от бургазлии да бъдат по-усмихнати и по-горди от това, че живеят в Бургас. Градът става все по-красив и по-примамлив", казва Димов.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg