Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Диомов: Най-голямото чудо в моя живот е усмихнатата, пееща публика

Мюзикълът "Здравей! Как си приятелю!" идва в Бургас на 20 юни

Стефан Диомов
Снимка: БНР

Стефан Диомов е един от музикантите с най-голям принос към българската популярна музика. За музикалния живот, за родния Бургас и за нестихващото вдъхновение – разговор в "Нашият ден" с композитора, създал репертоара на редица обичани български изпълнители като група "Тоника", Ева и Гого, Ваня Костова и Тони Димитрова.

"Музиката е моят живот. Музиката е огънят, от който непрекъснато взимам топлина. Изпитвам невероятна радост от това, че създавам песни, които усмихват хората. Ако трябва да преживея живота си отново, пак бих правил музиката, която правя. Най-голямото чудо в моя живот е усмихнатата, пееща публика", споделя Диомов.

Бургас е град с традиции, и то във всяка сфера на културата. Ето защо преди време, след 16-годишно пребиваване в София, Диомов се е завърнал в родното си място край морето, за да допринася за неговото развитие. Един от най-големите приноси на музиканта към града е възстановяването на култовия конкурс "Бургас и морето". Диомов разказва за първото издание на фестивала през 1994 година, когато тръпнещ зад сцената е очаквал реакцията на публиката. Бургаският композитор е известен и със своите вълнуващи коледни концерти, превърнали се в любим празник за музиканти и публика.

"В Бургас живеем един напрегнат живот през лятото. И умираме от скука през зимата", заявява шеговито Диомов.

Мюзикълът "Здравей! Как си приятелю!" на Националния музикален театър е спектакъл, включващ 23 любими песни от творчеството на Стефан Диомов. Композиторът споделя, че мюзикълът е едновременно сбъдната мечта и изненада за него. Идеята за спектакъла е на Еделина Кънева, а либретото е на Юрий Дачев. Диомов разказва, че е вълнуващо и за него, и за публиката да види и чуе познатите песни в една нова светлина. Едно нещо остава непроменено – публиката продължава да пее.

На 20 юни мюзикълът "Здравей! Как си приятелю?" ще бъде игран в Бургас, а на 23 юни – във Варна. Спектакълът ще открие и тазгодишното издание на фестивала "Аполония", съобщава Диомов, който се радва на успеха, постигнат с много труд и любов.

"Бургас е един свещен град. Има неща, които тепърва ще бъдат надградени, но аз бих искал от бургазлии да бъдат по-усмихнати и по-горди от това, че живеят в Бургас. Градът става все по-красив и по-примамлив", казва Димов.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33

Театралният фестивал Ex Machina се открива в Пловдив

Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..

публикувано на 02.04.25 в 14:29
Захари Захариев

Поетът, писател, философ и градинар Захари Захариев

Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..

публикувано на 02.04.25 в 13:01
документалният филм

Дългогодишна любов в писма представя документалният филм "Писма до... и обратно"

Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест.  Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..

публикувано на 02.04.25 в 11:55
Илюстративна снимка

Маратон на четенето 2025 започва с изненади

С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте! 

обновено на 02.04.25 в 11:53