Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златните години на българското графично изкуство

"Графика и живопис" е новата постоянна експозиция на ГХГ "Борис Георгиев" - Варна

Снимка: ГХГ - Варна

70 творби на 35 български художници от три творчески поколения представя най-новата постоянна експозиция "Графика и живопис" на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" – Варна. 

Знаковата изложба включва всички стилови и пластически направления в българското графично изкуство – фигуративизъм, експресионизъм, сюрреализъм, абстракционизъм, както и доминиращите класически графични техники – офорт, суха игла, акватинта, мецотинто, литография.

Доротея Павлова, директорът на ГХГ "Борис Георгиев", споделя в "Артефир", че проектът е подкрепен от Министерството на културата, а целта му е да бъде преодоляно дългото отсъствие на графичното изкуство от постоянната експозиция на галерията. 

По думите на Павлова галерийната колекция е изградена на хронологичен принцип и представя живопис, скулптура, художествени обекти и инсталации и видеоарт от 20-те години на миналия век до днес. 


В Зала 4 на ГХГ "Борис Георгиев" вече може да бъде видяна и селекция с постижения на българската графика.

През 70-те години морската столица се превръща в активен и водещ център в процъфтяващото у нас графично изкуство, разказва Павлова.

Поколението художници от периода скъсва с класическите, академични методи и налага асоциативно-метафоричен подход в графиката. 

През 80-те години българските автори започват да преодоляват културната си изолация, вземат участие в международни графични форуми, където се вдъхновяват  от творчеството на свои колеги от Европа и Азия.

Едно от локалните явления в градската художествена сцена е групата на така наречените "Гаражисти".

По думите на Павлова това са били млади художници, устроили своите ателиета в гаражи. Петьо Маринов, Георги Лечев, Николай Николов, Мария Зафиркова са част от авторите, спадащи към това течение. 

Когато старата фабрика "Вулкан" е превърната в художествена колония, гаражистите се пренасят да творят там, редом с други свои колеги.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

В експозицията "Графика и живопис" на ГХГ "Борис Георгиев" – Варна са показани художниците Стоимен Стоилов, Стоян Цанев, Румен Скорчев, Христо Градечлиев, Венцеслав Антонов, Явор Цанев, Тодор Тачев, Борислав Кузманов, Ванко Урумов, Тодор Панайотов, Мария Чакърова, Захари Каменов, Веселин Начев, Калия Йорданова, Борислав Стоев, Георги Лечев, Петьо Маринов, Николай Николов, Любомир Йорданов, Ада Митрани, Роберт Баръмов, Иван Нинов, Владимир Иванов, Георги Баев, Юлий Минчев, Златка Дъбова, Мария Зафиркова, Давид Перец, Милко Божков, Сашо Анастасов, Валери Чакалов, Димитър Трайчев, Недко Буцев.
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Отличие за литература на името на проф. Тодор Боров

Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20.05.2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на Фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад. Иван..

публикувано на 16.05.25 в 17:00
Wiyaala и The Yaga Yagas

За първи път отбелязваме Деня на Африка с цяла седмица събития

На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..

публикувано на 16.05.25 в 16:27

Премиера "Наведнъж" от Стефан Икога

"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..

публикувано на 16.05.25 в 15:59