70 творби на 35 български художници от три творчески поколения представя най-новата постоянна експозиция "Графика и живопис" на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" – Варна.
Знаковата изложба включва всички стилови и пластически направления в българското графично изкуство – фигуративизъм, експресионизъм, сюрреализъм, абстракционизъм, както и доминиращите класически графични техники – офорт, суха игла, акватинта, мецотинто, литография.
Доротея Павлова, директорът на ГХГ "Борис Георгиев", споделя в "Артефир", че проектът е подкрепен от Министерството на културата, а целта му е да бъде преодоляно дългото отсъствие на графичното изкуство от постоянната експозиция на галерията.
По думите на Павлова галерийната колекция е изградена на хронологичен принцип и представя живопис, скулптура, художествени обекти и инсталации и видеоарт от 20-те години на миналия век до днес.
В Зала 4 на ГХГ "Борис Георгиев" вече може да бъде видяна и селекция с постижения на българската графика.
През 70-те години морската столица се превръща в активен и водещ център в процъфтяващото у нас графично изкуство, разказва Павлова.
Поколението художници от периода скъсва с класическите, академични методи и налага асоциативно-метафоричен подход в графиката.
През 80-те години българските автори започват да преодоляват културната си изолация, вземат участие в международни графични форуми, където се вдъхновяват от творчеството на свои колеги от Европа и Азия.
Едно от локалните явления в градската художествена сцена е групата на така наречените "Гаражисти".
По думите на Павлова това са били млади художници, устроили своите ателиета в гаражи. Петьо Маринов, Георги Лечев, Николай Николов, Мария Зафиркова са част от авторите, спадащи към това течение.
Когато старата фабрика "Вулкан" е превърната в художествена колония, гаражистите се пренасят да творят там, редом с други свои колеги.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
В редакция "Хумор и сатира" често се сещаме за този израз, но не спонтанно, а като реакция на действителността, например на бойкота на търговските вериги. До какво доведе това тази седмица, ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..
Португалската художничка Жоана Васконселос излага 50 творби в двореца Лирия в Мадрид наред с картини на Гоя и Веласкес, предаде общественото радио и телевизия на Португалия. Почитателите на изобразителното изкуство ще могат да я посетят от днес до 31 юли. Изложбата включва около 50 творби, изложени на два етажа на двореца в "много стаи, в..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства...
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg