Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Васил Киров: За индустрия 4.0 и бъдещето на работната сила

Снимка: Pixabay

Проф. Васил Киров

Слуховете за смъртта на човешкия труд са силно преувеличени. Естествен процес от цивилизационното развитие е изчезването или преформатирането на познати професии и появата на нови такива. За бъдещето на работната сила в "Нашият ден" говори проф. Васил Киров от Института по социология и философия на БАН.

Преди време учените от Оксфорд Карл Бенедикт Фрей и Майкъл Озбърн предвиждат, че компютрите ще направят половината работни места излишни в рамките на 10-20 години. Реалността обаче опровергава тази прогноза, разказва проф. Киров. Вместо масова безработица и автоматизация към днешна дата наблюдаваме обратна тенденция – нивото на заетост никога не е било толкова високо, а основният проблем е недостигът на умения.

По думите на проф. Киров има закриване на работни места в следствие на дигитализацията, но и възникват много нови професии в света около интернет. Важно е да бъдат овладени трансформативните процеси в дадени професии, така че хората да продължават да извършват своята работа, но по по-различен начин. Сравнителни изследвания в много страни сочат, че бързото навлизане на технологиите в работния процес оптимизира някои рутинни дейности, заявява проф. Киров. Основният въпрос, свързан с професиите на бъдещето, е как ще бъде осъществен този преход.

В рамките на формалното образование или чрез допълнителни курсове професионалистите от различни сфери биха могли да получат допълнителни умения и квалификация, за да запазят работното си място, смята проф. Киров и допълва, че все по-често в кариерното развитие възникват нови моменти и възможности за адаптивност и гъвкавост.

Едно от явленията, възникнали покрай тази тенденция, е така наречената "гиг икономика", функционираща на базата на краткосрочни договори и отделни поръчки. Съществуват множество международни платформи, които предоставят на хората възможност за гъвкавост, мобилност, достъп до чуждестранен пазар и добър доход. Едно от предимствата на тези услуги, по думите на проф. Киров, е по-високото ниво на сигурност в заплащането и изпълнението на поетите задължения.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43