Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Васил Киров: За индустрия 4.0 и бъдещето на работната сила

Снимка: Pixabay

Проф. Васил Киров

Слуховете за смъртта на човешкия труд са силно преувеличени. Естествен процес от цивилизационното развитие е изчезването или преформатирането на познати професии и появата на нови такива. За бъдещето на работната сила в "Нашият ден" говори проф. Васил Киров от Института по социология и философия на БАН.

Преди време учените от Оксфорд Карл Бенедикт Фрей и Майкъл Озбърн предвиждат, че компютрите ще направят половината работни места излишни в рамките на 10-20 години. Реалността обаче опровергава тази прогноза, разказва проф. Киров. Вместо масова безработица и автоматизация към днешна дата наблюдаваме обратна тенденция – нивото на заетост никога не е било толкова високо, а основният проблем е недостигът на умения.

По думите на проф. Киров има закриване на работни места в следствие на дигитализацията, но и възникват много нови професии в света около интернет. Важно е да бъдат овладени трансформативните процеси в дадени професии, така че хората да продължават да извършват своята работа, но по по-различен начин. Сравнителни изследвания в много страни сочат, че бързото навлизане на технологиите в работния процес оптимизира някои рутинни дейности, заявява проф. Киров. Основният въпрос, свързан с професиите на бъдещето, е как ще бъде осъществен този преход.

В рамките на формалното образование или чрез допълнителни курсове професионалистите от различни сфери биха могли да получат допълнителни умения и квалификация, за да запазят работното си място, смята проф. Киров и допълва, че все по-често в кариерното развитие възникват нови моменти и възможности за адаптивност и гъвкавост.

Едно от явленията, възникнали покрай тази тенденция, е така наречената "гиг икономика", функционираща на базата на краткосрочни договори и отделни поръчки. Съществуват множество международни платформи, които предоставят на хората възможност за гъвкавост, мобилност, достъп до чуждестранен пазар и добър доход. Едно от предимствата на тези услуги, по думите на проф. Киров, е по-високото ниво на сигурност в заплащането и изпълнението на поетите задължения.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05