Анна Багряна живее между две литератури. Тя е поетеса, преводачка, писателка и драматург от украински произход, но се чувства свързана с българската култура – дори псевдонимът ѝ е вдъхновен от поезията на Елисавета Багряна.
Багряна е гост в "Нашият ден", за да сподели впечатленията си от изминалия преди дни Черноморски литературен фестивал в Бургас и да разкаже за своя живот между две държави и два езика.
Черноморският литературен фестивал е ценно явление – шанс за общуване между автори, книги и читатели с различен произход, разказва Багряна.
Писателката определя себе си като поет дори в прозата. В момента Багряна пише фентъзи романи, които стават популярни сред тийнейджърите в Украйна. По думите на авторката децата имат нужда от книги в това време на пълномащабна война.
Литературата е защитна реакция за украинското общество, което преживява книжовен бум, разказва Багряна. Появяват се нови книжарници, литературни фестивали, книги. Много писатели пишат от фронта, а за съжаление през изминалите две години някои от тях са загубили живота си.
Багряна споделя, че още преди войната съществува програма за популяризиране на украински автори. През 2021 година България е била на първо място по превод и издаване на украинска литература. Между двете държави съществува сериозен културен обмен, в който хората са живият мост.
Тази вечер от 19 ч. в Американски център към Столична библиотека предстои представяне на фотокнигата "Украйна: Война и престъпление", като лично ще присъства фотожурналистът Кристофър Окиконе, заснел едни от най-въздействащите кадри на войната в Украйна.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg