С неподражаемия си глас и артистична харизма Орлин Горанов вече повече от половин век е на върха на българската музикална сцена. Обичаният от поколения българи певец е в студиото на "Нашият ден", за да говори за предстоящите срещи с публиката и нестихващото творческо вдъхновение.
Орлин Горанов ще отпразнува своите "50 години магия" с поредица от концерти из цялата страна.
"Нашата професия е почти магия. Когато публиката влезе в залата, трябва да излезе извън ежедневието си, извън злободневния комфорт – малко да се посмее, да поплаче, да пренареди ценностната си система, да преоткрие приятелите си, да види хубавите неща в този живот" – така Горанов описва магията, която иска да сподели със своите почитатели.
"Не казвай сбогом тази нощ" е песен, създадена през 2016 година, с която българските слушатели се запознават сега, след като Jeason Brad Lewis режисира красив музикален клип със специалното участие на Диляна Попова. Горанов разказва, че песента се е появила като експеримент, а музиката, текстът и аранжиментът са дело на Ивайло Терзиев.
Разговорът се пренася в спомена за времената в хор "Бодра смяна", когато Горанов прави първите си музикални стъпки под ръководството на диригента проф. Бончо Бочев. Репертоарният и концертен размах, както и възможността да пътува и преживява магични моменти в ранна възраст пораждат в Горанов мечтата да превърне музиката в свой живот.
"Когато пиеш вода от извора, няма как да не се запалиш да се занимаваш с това. Музиката е най-висшият език между разумните същества. Тези вибрации нямат граница, нямат пречка – или нещо ти харесва, или не ти харесва, независимо на какъв език се пее", заявява Горанов.
В своите концерти Орлин Горанов обича да събира музиканти от различни поколения, с които експериментира и създава нови аранжименти. Този път сцената певецът ще сподели с редица виртуозни музиканти – Цецо Недялков, Кристиан Илиев, Радо Казачев, Ечи Димитров, Денис Попстоев и струнното трио Flawless.
Спектаклите "50 години магия" предстоят на летните сцени в Пловдив (26 юни), Шумен (28 юни), Велико Търново (5 август), Плевен (6 август), Стара Загора (9 август). Във Варна ще се състои концерт на 10 октомври, който ще загатне какво предстои в Зала 1 на НДК на 19 ноември.
"Искам да се съберем на тези дати ида помечтаем малко. Магия е всеки един миг в който аз се качвам на сцената, завесата се отваря и пред мен е Нейно величество публиката.", казва Горанов, за когото освен музика, текст, аранжимент и изпълнител съществува още един елемент, необходим, за да бъде завършена една песен – публиката.
Разговорът Орлин Горанов завършва с поканата: "Скъпи приятели – магия. Заповядайте, за да празнуваме заедно!"
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg