В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие – Варна, разказва повече за проекта в ефира на "Нашият ден".
По думите на Велчева петте късометражни филма за влажните зони от Дурнакулак до Казашко са част от по-мащабен проект, наречен "Непознатият рай". Тя обяснява, че хората, които живеят около влажните зони и тези, които активно ги използват за рекреация през летния сезон, споделят колко ценни са тези зони и защо трябва да се опазват.
Идеята за проекта не се е родила спонтанно. Обществен център за околна среда и устойчиво развитие – Варна, работи в региона на Шабла от дълго време. Всяко лято организират палатков лагер за младежи в края на август, като повече от 10 години наблюдават как районът се променя. За съжаление промените не винаги са положителни.
Едно от негативните последствия е настройването на местните хора срещу туристите и новодошлите. Смята се, че туристите идват за кратко, но оставят купища боклуци. Велчева споделя, че целта е да променят тази нагласа. Благодарение на лагерите, организирани всяко лято, те добре познават местните хора и наблюдават как се е променил ландшафтът. От 2010 г. насам, когато започнали да организират лагерите, районът се е застроил значително и местата за диво къмпингуване са намалели.
В момента проектът е на етап проучване. Целта е да се покажат природното и човешкото богатство, поминъкът на местните хора и как се е променил той през годините. Филмите ще бъдат достъпни за свободно гледане и теглене през сайта и каналите на Ecovarna.info, което ще даде възможност на по-широка аудитория да се запознае с проблемите и потенциала на влажните зони по северното Черноморие.
Това начинание е важна стъпка към повишаване на общественото съзнание за значимостта на влажните зони и за насърчаване на устойчиви практики в тези уникални природни резервати.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..
Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..
Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..
На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg