Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

| обновено на 18.06.24 в 09:55
Снимка: БТА

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби. Изложбата ще бъде на разположение на посетителите от юни до септември 2024 г., предоставяйки възможност да се запознаят с малко известна страна от творчеството на Дечко Узунов.

Аделина Филева, директор на СГХГ, сподели повече подробности за изложбата в ефира на "Нашият ден":

До септември 2024 г. посетителите на Столичната галерия "Дечко Узунов" ще могат да видят ескизи, архивни снимки и живописни платна, които показват не толкова известна страна на творчеството на големия ни художник.

 "По повод 125-години от неговото рождение разработихме голяма програма, която да представи различни моменти от живота и творчеството на Дечко Узунов. Създала се е легенда, че при Дечко Узунов всичко е леко и лесно и не е имал проблеми и преди 1944 г. и след това, но всъщност съвсем не е така при него. Решихме, че във филиала ще покажем монументалното изкуство на Узунов, защото поколението, което работи през 20-те, 30-те и 40-те години до Втората световна война, за тях не е било проблем дали ще правят изящно, или приложно изкуство. Той има стенописи на много различни места, някои от които са разрушени от бомбардировките на София и днес ги няма, докато други могат да се видят и сега. Сега представяме на публиката църковното монументално изкуство на Дечко Узунов."

Изложбата в Художествена галерия "Дечко Узунов" предлага уникален поглед върху религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов, разкривайки нови аспекти от богатото му творческо наследство. Тази експозиция е важна част от културната програма, отбелязваща 125 години от рождението на един от най-значимите български художници.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54
Стефан Минчев

Стефан Минчев: Отправям призив към българите да пазят фамилните си истории

Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои  на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..

публикувано на 24.07.25 в 08:45
Янаки Петров

III Национален литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров" – емблема на град Средец

До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...

публикувано на 23.07.25 в 16:45

За съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия

Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..

публикувано на 23.07.25 в 13:35