Науката, културата, боговете, светците, легендите, археологията, но и архитектурата, обещаните абатства и някои мечтани замъци, човешката особа, спортът, хуморът и природните дадености – какво ни казва бирата за всички тях, научаваме от автора на изследването "Езиците на бирата" Людмил Фотев – гост в "Нашият ден".
По думите на Фотев биреният свят непрестанно се променя – появяват се нови видове хмел, технологии за отглеждане и отлежаване на бирата. В последно време разкошен скок в световен план бележи качеството и разпространението на безалкохолните и нискоалкохолните бири. Хората имат възможност да подхождат по-здравословно и отговорно към алкохолната консумация, без да губят насладата от любимата напитка.
Бирата възпитава горчивия вкус. До края на 70-те години в Белгия децата са получавали до 2% алкохолна бира в училищните столове, разказва Фотев, според когото, ако горчивото е възпитано от ранна възраст, един млад човек няма да предпочете твърд алкохол. Още едно доказателство за това е, че в Русия единственият момент, в който е белязан спад на алкохолизма, е бил този, в който хубавата западна бира е навлязла на руския пазар.
"Бирата е най-вече социален лубрикант. Когато хората си говорят на по една бира – те са там, за да си говорят, а не да се напият", заявява Фотев. По думите на госта истинският бираджия оценява хубавата бира, без значение дали тя е индустриално или крафт производство. Също така всеки любител би могъл да си позволи най-доброто от света на бирата в международен мащаб – нещо, което е невъзможно, когато говорим за вино.
Една от мисиите на Фотев е да пребори стигмата, че бирата е футболна напитка за запалянковци. "Хората, които остават в тази стигма, не са подходящата читателска аудитория", подчертава Фотев. В книгата "Езиците на бирата" авторът изследва богатия свят на бирата през семиотична, културологична и историческа призма.
Когато започва да пише за бирата още през 2009 година, Фотев не е очаквал, че ще има такъв качествен скок у нас. "Ако можем да се гордеем със сектор, където приватизацията е минала страшно прозрачно, където има най-доброто – това е биреният сектор в България", заявява гостът. Конкуренцията сред производителите е здравословна и всеки може да стане международно интересен, като използва местни съставки и традиции в производството – също като в джаза, допълва Фотев.
Повече за и отвъд книгата "Езиците на бирата" – намерете тук!
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg