Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Людмил Фотев: За бирата като джаз

Снимка: Pixabay

Науката, културата, боговете, светците, легендите, археологията, но и архитектурата, обещаните абатства и някои мечтани замъци, човешката особа, спортът, хуморът и природните дадености – какво ни казва бирата за всички тях, научаваме от автора на изследването "Езиците на бирата" Людмил Фотев – гост в "Нашият ден".

По думите на Фотев биреният свят непрестанно се променя – появяват се нови видове хмел, технологии за отглеждане и отлежаване на бирата. В последно време разкошен скок в световен план бележи качеството и разпространението на безалкохолните и нискоалкохолните бири. Хората имат възможност да подхождат по-здравословно и отговорно към алкохолната консумация, без да губят насладата от любимата напитка.

Бирата възпитава горчивия вкус. До края на 70-те години в Белгия децата са получавали до 2% алкохолна бира в училищните столове, разказва Фотев, според когото, ако горчивото е възпитано от ранна възраст, един млад човек няма да предпочете твърд алкохол. Още едно доказателство за това е, че в Русия единственият момент, в който е белязан спад на алкохолизма, е бил този, в който хубавата западна бира е навлязла на руския пазар.

"Бирата е най-вече социален лубрикант. Когато хората си говорят на по една бира – те са там, за да си говорят, а не да се напият", заявява Фотев. По думите на госта истинският бираджия оценява хубавата бира, без значение дали тя е индустриално или крафт производство. Също така всеки любител би могъл да си позволи най-доброто от света на бирата в международен мащаб – нещо, което е невъзможно, когато говорим за вино.

Една от мисиите на Фотев е да пребори стигмата, че бирата е футболна напитка за запалянковци. "Хората, които остават в тази стигма, не са подходящата читателска аудитория", подчертава Фотев. В книгата "Езиците на бирата" авторът изследва богатия свят на бирата през семиотична, културологична и историческа призма. 

Когато започва да пише за бирата още през 2009 година, Фотев не е очаквал, че ще има такъв качествен скок у нас. "Ако можем да се гордеем със сектор, където приватизацията е минала страшно прозрачно, където има най-доброто – това е биреният сектор в България", заявява гостът. Конкуренцията сред производителите е здравословна и всеки може да стане международно интересен, като използва местни съставки и традиции в производството – също като в джаза, допълва Фотев.

Повече за и отвъд книгата "Езиците на бирата" – намерете тук!

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12