Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация "Елизабет Костова" – мост през океана на езиците

Снимка: Фондация "Елизабет Костова"

Литературната фондация "Елизабет Костова" е мост през океана на езиците, чрез който българската литература се среща с англоезични издателства и автори.

В студиото на "Нашият ден" гостуват Милена Делева, президент на Борда на фондация "Елизабет Костова", и Румен Павлов, преводач и поет, за да разкажат за току-що приключилата Международна поетическа конференция в Копривщица и фестивала "СтолицаЛитература".

Международната поетическа конференция, преминала под надслов "Застрашена природа", събра на едно място както млади, така и утвърдени поети, издатели, редактори и преводачи от България и англоезичния свят, разказват гостите в предаването.  

Кристин Димитрова, Линда Грегърсън, Ник Лиърд, Оливър де ла Пас, Надя Радулова, Джеймс Апълби, Антония Атанасова, Шон Карлсън, Свилен Иванов, Камелия Панайотова, Анастасия Стоева – това са част от учатсниците в изминалия поетически форум.

По думите на Делева живото присъствие е най-краткият път към културната дипломация, а преводът е средство да припознаем различното като нещо свое. Конференцията е била пресечна точка между разнообразни теми и световни тенденции в поезията.

В България преводната поезия трудно си проправя път до издатели и читатели. Според Павлов това явление до голяма степен е въпрос на традиция и възприятие. В България все още схващането за поезия е доста традиционно, органично в класиката, изучавана в училище, заявява преводачът.

"Има огромно друго поетично поле, което не звучи по този начин – то не звучи естествено за българското ухо. В съвременната американска поезия границата с прозата е много тънка. Чете се само от хора с много силен интерес в областта.", казва Павлов.

Тази вечер предстои последното събитие от 16-то издание на фестивала "СтолицаЛитература". Антония Антонова и Цветелина Вътева, които стоят зад "Вайръл стихове за секс и драма", ще се срещнат с читатели от  18:30 ч. в книжарница Elephant.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05

Сатиричният театър с почит към петима големи артисти

90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ.  Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..

публикувано на 27.11.24 в 11:55

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15