Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След унищожителната градушка: как се справят жителите на Шипка?

| обновено на 21.06.24 в 13:05
Снимка: БТА

В рубриката "Темите на деня" ще представим живота на жителите на град Шипка след разрушителната градушка и поройния дъжд. Ще разгледаме нанесените щети и как ще бъде възстановена "Чирпанлиевата къща" - паметник на културата от местно значение и една от малкото запазени възрожденски къщи в Шипка. Разговаряхме с Татяна Косекова, председател на читалище "Светлина – 1861" и Деница Стефанова, уредник в Етнографския комплекс "Чирпанлиевата къща".

"Всяко следващо утро носи повече осъзнаване, че Шипка не е същата. Няма листа по дърветата, което прави всичко около нас много сюреалистично. В момента съм в залата на галерията, където сме евакуирали картините. Наблюдавам наводнените стени“, разказва Татяна Косекова. "Човешкият фактор ни помага да намерим сили и да възстановим щетите. Приятели се включиха с всички сили, за да върнат надеждата на хората."

"Събираме парченцата от пъзела след бедствието и предстои ни да внесем пълно описание на щетите в институциите. Започнали сме ДМС кампания, за да могат хората в страната да ни подкрепят. Даренията трябва да стигат до тези, които имат нужда – керемиди, разсади или каквото друго искат да дарят. Най-важното за нас е да отсеем съществените парчета, за да успеем. Нашите собствени къщи и градини също са пострадали. Навсякъде, където отида, срещам нещо, което изисква незабавни действия", продължава Косекова.

"Направили сме предварителна оценка на щетите, която ще бъде прецизирана. Оценката се базира на размера на покрива в читалището. Още преди бурята стана ясно, че трябва да се съгради отново. Инвестициите в частични ремонти са безсмислени, защото ще трябва да започнем отначало веднага след тях. Оценката е около 200 000 лева. Надяваме се да получим съдействие от община Казанлък", заключава тя.

"“Чирпанлиевата къща" за наша радост устоя, но не точно", споделя Деница Стефанова. "От покрива и северната стена прониква влага. Няма нарушения по фасадата, но има течове от боята на прозорците. Къщата пази много от историята на Шипка – музейни експонати и архивни единици. Влагата, която не можем да спрем в момента, е безпощадна."

"Много сме благодарни на всички доброволци. Най-голямата подкрепа е моралната – да знаем, че не сме сами в този труден момент," добавя тя.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50