Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След унищожителната градушка: как се справят жителите на Шипка?

| обновено на 21.06.24 в 13:05
Снимка: БТА

В рубриката "Темите на деня" ще представим живота на жителите на град Шипка след разрушителната градушка и поройния дъжд. Ще разгледаме нанесените щети и как ще бъде възстановена "Чирпанлиевата къща" - паметник на културата от местно значение и една от малкото запазени възрожденски къщи в Шипка. Разговаряхме с Татяна Косекова, председател на читалище "Светлина – 1861" и Деница Стефанова, уредник в Етнографския комплекс "Чирпанлиевата къща".

"Всяко следващо утро носи повече осъзнаване, че Шипка не е същата. Няма листа по дърветата, което прави всичко около нас много сюреалистично. В момента съм в залата на галерията, където сме евакуирали картините. Наблюдавам наводнените стени“, разказва Татяна Косекова. "Човешкият фактор ни помага да намерим сили и да възстановим щетите. Приятели се включиха с всички сили, за да върнат надеждата на хората."

"Събираме парченцата от пъзела след бедствието и предстои ни да внесем пълно описание на щетите в институциите. Започнали сме ДМС кампания, за да могат хората в страната да ни подкрепят. Даренията трябва да стигат до тези, които имат нужда – керемиди, разсади или каквото друго искат да дарят. Най-важното за нас е да отсеем съществените парчета, за да успеем. Нашите собствени къщи и градини също са пострадали. Навсякъде, където отида, срещам нещо, което изисква незабавни действия", продължава Косекова.

"Направили сме предварителна оценка на щетите, която ще бъде прецизирана. Оценката се базира на размера на покрива в читалището. Още преди бурята стана ясно, че трябва да се съгради отново. Инвестициите в частични ремонти са безсмислени, защото ще трябва да започнем отначало веднага след тях. Оценката е около 200 000 лева. Надяваме се да получим съдействие от община Казанлък", заключава тя.

"“Чирпанлиевата къща" за наша радост устоя, но не точно", споделя Деница Стефанова. "От покрива и северната стена прониква влага. Няма нарушения по фасадата, но има течове от боята на прозорците. Къщата пази много от историята на Шипка – музейни експонати и архивни единици. Влагата, която не можем да спрем в момента, е безпощадна."

"Много сме благодарни на всички доброволци. Най-голямата подкрепа е моралната – да знаем, че не сме сами в този труден момент," добавя тя.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46