Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Литературен гид: Какво да четем през лятото?

Снимка: Pixabay

Водещият на "Нашият ден" Светлозар Желев влиза в ролята на литературен гид, за да предложи на слушателите няколко книги, които обещават леко, любопитно и вълнуващо лято.

След наситеното с напрежение първо полугодие може би е необходим плавен преход към безгрижието на ваканционните дни. Чудесно средство за неговото осъществяване е новото издание на едно изследване, изпълнено с хумор –  "Политическото животно" от Джеръми Паксман. Книгата предлага иронична дисекция на една класа, от която зависи икономиката и състоянието на обществото.

За любителите на психологическия трилър и темата за корпоративния шпионаж романът на Ашли Елстън "Първата лъжа печели" предлага един точен поглед към политическото и медийно пространство, изпълнено с компромати, контрол и шантаж.  

Тази година светът на литературата претърпя огромна загуба след смъртта на писателя Пол Остър. "Сънсет парк", в превод на Иглика Василева, е един роман, в който най-силно присъства градът – както в "Нюйоркска трилогия" градската среда и човешките съдби се сливат в едно лутането из лабиринтите на човешката душа.

Българската литература загуби един от своите най-добри съвременни автори – Алек Попов. Последният му сборник е "Нови и избрани разкази" и в него читателят отново ще срещне неподражаемия хумор, фантастичния усет, (само)иронията и дълбокото философско познание на писателя.

Следващото предложение е романът "Хагабула" на Тодор П. Тодоров – носител на наградата Роман на годината 2023 и на специално отличие в конкурса за Европейска литературна награда. "Хагабула" несъмнено е световен роман. Ситуиран в един имагинерен VI век, сюжетът обхваща всички проблемни съвременни теми като екология, равенство между половете, предизвикателствата пред хуманността.

След фурора сред критици и читатели в САЩ на романа "Случаят Джем" 2024 година засега минава под знака на Вера Мутафчиева. "Аз, Анна Комнина" е друг роман на Мутафчиева – блестящ исторически разказ от женска гледна точка за една сложна, изпълнена с интриги и борба за власт, епоха.  

Китайският писател Лиу Цъ Син е един от големите съвременни майстори на фантастичния жанр. Познат като автор на трилогията "Земното минало", Цъ Син отново се появява в български превод със сборника "Странстващата Земя", който препоръчваме.

Последното предложение е романът за съвременното японско общество "Гърди и яйца" от Миеко Каваками.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35
Асен Блатечки и Николай Урумов

Николай Урумов поставя "Зимните навици на зайците" в Ловеч

Драматичният театър в Ловеч между две премиери в края на сезона – в "Артефир" разказва директорката на ДТ "Борис Луканов" Биляна Петрова . "Зимните навици на зайците" е пиеса, писана от Станислав Стратиев през 1996 година и поставяна само веднъж. Николай Урумов, в качеството на режисьор и актьор, съживява този сатиричен сюжет  за "България,..

публикувано на 29.06.24 в 11:35
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30

Краткият рай на Николай Искренов

Тази година наградата на редакция "Хумор и сатира" на Националния конкурс за хумор и сатира в град Кубрат спечели столичният поет Николай Искренов.  Журито оцени искрените, човешки и "кинематографични" стихове, които той бе предложил за участие. Оказа се обаче, че Николай Искренов има не само сатирични стихотворения, палитрата на неговите интереси е..

публикувано на 29.06.24 в 08:00

Кулябин, Коршуновас и една "Среща сред цъфналите праскови"

Три големи събития предстоят в рамките на фестивала "Световен театър в София" . Повече за вълнуващите театрални преживявания, които очакват българската публика  в "Артефир", разказва театроведът Асен Терзиев . Това е 18-о издание на фестивала, който е част от Културния календар на Столична община. "Страх и отчаяние в Третата империя" –..

публикувано на 28.06.24 в 16:37