Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с незавидна репутация. Туристите очакват да бъдат обрани или отвлечени за откуп. Когато бях там, полицейското присъствие бе осезаемо, а обстановката – спокойна. Оказа се, че и при посещението на професора е било безопасно. Най-завладяващ за него бил Антропологичния музей, в който всички експонати били от региона, за разлика от европейските музеи, където зад витрините са изложени доста артефакти от бившите им колонии.


Професорът пътува по света, изкачва планини, стени и върхове. Негови разкази, преводи и пътеписи са публикувани в книгите "Японски дневник", "Японски загадки", "Алпийски дневник", а сега и в "Мексико – 1001 чудеса на света".

Друго си е да ти гостува антрополог и философ. Винаги ще предложи гледна точка извън традиционните туристически маршрути. Особено ако е и запален пътешественик като Сергей Герджиков.


Паленке един от градовете на маите от преколумбовия период. Той днес се намира в мексиканския щат Чиапас и навремето е бил важен културен, политически и религиозен център. Достига разцвет през 7 век. След като маите го напускат, той запада и постепенно е погълнат от джунглата, но по-късно е открит, изкопан и възстановен. И днес е един от най-важните археологически обекти на Мексико, вписан в съкровищницата на ЮНЕСКО.
Също както и много места на полуостров Юкатан – Чеченица, Тулум, пещерите сенотес.


Мексико е от страните, в които можеш да се връщаш отново и отново и винаги да те изненадва. Проф. Сергей Герджиков каза, че обича да повтаря и потретя държавите, в които му е било интересно, така че след "Мексико – 1001 чудеса на света" със сигурност  ще очакваме и друга книга.


Снимки: Сергей Герджиков

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15
акад. Лъчезар Трайков

Повечето неврологични заболявания започват много преди първите симптоми

"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..

публикувано на 30.03.25 в 10:15

Трикове за интересно пребиваване в твърде туристическите Египет, Мароко и Южна Африка

Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..

публикувано на 28.03.25 в 17:45