Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лятото на "Тротоара 2020": Музика, култура и TRAP Fest Open Air 2024

| обновено на 02.07.24 в 10:08
Снимка: trotoara.com

С настъпването на лятото читалище "Тротоара 2020" представя своята вълнуваща лятна програма, в която ключово събитие е TRAP Fest Open Air 2024. Председателят на читалището Деян Янков разказва повече за инициативата. Всички събития са с "вход свободен" и предоставят уникална възможност за младежите да бъдат активна част от организацията, публиката и участниците в тях.

Програмата стартира с TRAP Fest Open Air 2024 в Борисовата градина, включващ гейминг турнир и множество доброволчески акции. Фестивалът обединява млади и стари, музикални фенове и любители на културата.

Повече за лятната програма на читалище "Тротоара 2020" и за тазгодишното издание на TRAP Fest разказва в ефира на "Нашият ден" Деян Янков, председател на читалището, който е по-познат за младите хора като Дидо от трапа. Ето какво каза той в рубриката "Епизоди от живота": 

"И тази година, както и последните няколко, нашето лято преминава в концертна и фестивална дейност. Обръщаме внимание на различни стилове. Читалището е учредено през 2020 г. и се стреми главно да предоставя платформа за изява на млади хора. Всички събития, които правим, се провеждат основно от младежи и ученици. Нашата основна и главна ценност е да работим с млади хора, като се съобразяваме с техните нужди и желания и им позволяваме да решават какво и как да се случи.

Фестивалът TRAP Fest води началото си от 2017 г., провеждан е в различни зали, но когато дойде пандемията от коронавирус, решихме да започнем да го провеждаме на открито, защото това беше единственият вариант за такива събития. С подкрепата на Столична Община, която от 2020 г. ни предоставя лятната естрада, започнахме да го провеждаме там. От тогава досега сме имали над 30 концерта. В парка, освен нашата тийнейджърска публика, често идват родители с деца и е интересно място за среща на поколенията. Особеност на фестивала е, че имаме много доброволци ученици, които са ангажирани в различни дейности. Тази година имаме дори две млади сценографки."

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10

"Портрети отвисоко" на Руфина Ву и Щефан Канъм

Фотографии и архитектурни планове на незаконни постройки по покривите на високите сгради в Хонконг показват в  проекта "Портрети отвисоко" Руфина Ву и Щефан Канъм. Експозицията е в столичната галерия "Синтезис".  Архитектурните планове са начертани от Руфина Ву, която е архитект, родена е в Хонконг и често превръща в изкуство собствените си наблюдения..

публикувано на 01.10.24 в 16:46

Боян Тончев и неговият "Безкраен свършек на света"

Боян Тончев е журналист, писател и сценарист. Той е възпитаник на Софийския университет, където е завършил философия. Работил е като сценарист в телевизионното предаване "Господари на ефира", бил е и редактор в "Дневник". В момента работи за "Свободна Европа". Автор е на сборниците с разкази "Безкраен свършек на света", "Животът като следобедна дрямка"..

публикувано на 01.10.24 в 16:06

Пътят на сърцето във филма "Сватба" по Николай Хайтов

Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика. Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му..

публикувано на 01.10.24 в 12:57