На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта. През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на неограничените възможности и човешки права".
За свободния, предприемачески и демократичен дух на САЩ, изправен пред предизвикателството на едно сложно време, както и за българо-американското приятелство, в "Нашият ден" е разговорът с Даниел Киряков – мениджър комуникации на Американската търговска камара в България.
Седмицата протича под знака на приятелството на страната ни със САЩ – в политически, икономически и културен план. Американската актриса Джесика Ланг е в България, за да представи своята мащабна фотографска изложба в Националната художествена галерия. Това е един от ярките примери на културната дипломация, която е сред най-ценните инструменти за показване на приятелство и споделяне на духовни постижения. Киряков призовава слушателите да се запознаят лично с фотографското творчество на Ланг.
Репортаж на Яна Пункина от откриването на изложбата фотографии на Джесика Ланг в Националната художествена галерия, чуйте от звуковия файл.
По случай Деня на независимостта Американското посолство организира прием, който събра на едно място най-видни представители на политическия, духовен, обществен и икономически живот в България. Киряков споделя, че една от най-обсъжданите теми по време на събитието е била политическата съдба на страната ни и това дали ще бъде съставено правителство. Сред акцентите е била и инициативата на осем двустранни търговски камари, призоваващи политическите представители към стабилно управление.
По думите на Киряков, ако желаем България, като член на НАТО и ЕС, да бележи възходяща траектория на развитие, механизмите на бизнеса трябва да бъдат законни и прозрачни. Обменът на стоки и на услуги между България и САЩ са във възход. Български компании намират място на американския пазар и стават част от трансатлантическата икономика, а добавената стойност остава в България, подчертава Киряков.
Идеите, заложени в Декларацията за независимостта, стават част от динамични процеси и търпят изменения, разказва Киряков. Доказателство за това е, че само 60 години след подписването избухва Гражданската война в Америка, тъй като Северът и Югът изпадат в дълбоко разделение на тема свобода, робство, търговски интереси.
Към днешна дата американското общество е крайно разделено и бъдещите президентски избори в САЩ ще окажат влияние на световната политическа обстановка. По думите на Киряков е важно след изборите на 5 ноември да се вземат решения, които да изграждат и надграждат международните взаимоотношения.
А как празнува американското семейство днес? Денят на независимостта е почивен ден, в който американците отдават почит към националния флаг и държавата. Организират се ученически пътувания до планината Ръшмор или до имението на бащата на нацията Джордж Вашингтон. Киряков разказва, че освен политик Джордж Вашингтон е бил геолог, изследовател, учен, общественик и чудесен домакин. Имението му, което е тънело в разруха, е реновирано по благотворителна инициатива на местното женско дружество.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Пернишкият драматичен театър "Боян Дановски" поставя ново начало с премиерата на поетичния спектакъл "Прозорец към изгрева". Постановката, която ще се играе на 31 януари от 19:00 ч., а след това и на 5 февруари, представлява театрализирана композиция от стихове на местни автори. Особено значимо е, че както текстовете, така и актьорският състав,..
Културният център на Софийския университет и Институтът за съвременно изкуство–София организират блиц-кръгла маса "Визуалните: грамотност, изкуство, култура" с участието на художници, куратори, преподаватели и студенти, както и с випуска на School4artists 3/2024. Модератор и автор на формата е Лъчезар Бояджиев. Идеята на блиц-кръглата маса е да..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg