Пространството за фотография "Фотосинтезис" в София представя изложбата-изследване "Невидими граници" на гръцкия фотограф Янис Пантелидис, който вече петнадесет години разглежда темата за границите, които превръща в свой невидим обект.
Като представител на новото поколение гръцки пейзажни фотографи Янис Пантелидис поставя актуални въпроси, които вълнуват съвременни човек за това какъв е пейзажът на местата, където свършва националният суверенитет и осезаем ли е преходът при преминаването на често невидимата граница.
"Пейзажната фотография на Пантелидис изглежда тиха, но носи жизненоважна тежест. Той винаги организира своите фотографски сесии при облачно небе, с което избягва острите сенки и позволява плавен прочит на фините детайли. Това предлага на зрителя умело изградени документи, чрез които да изследва концептуалните, социалните и политическите аспекти на по-общата идея за границата и нейните осезаеми или неосезаеми последствия. Оригиналният подход на Пантелидис разглежда границите в рамките на други разделителни линии, и ни подтиква да се замислим върху различните форми на невидими граници – особено в настоящия исторически момент, в който сме дълбоко потопени в една смътно глобализирана и изцяло дигитална епоха.", споделят организаторите на изложбата.
Кураторът на изложбата Ираклис Папайоану споделя, че фотографската експозиция включва три серии, обединени от темата за невидимите граници. В серията "Нищо лично" (2010-2015 г.) той броди из покрайнините на Солун и обрисува зоната, където градът започва да изчезва, както и различните функции на земите в нея. Във втората си серия "Неутрална зона" (2016-2018 г.) той обхожда периметъра на осемнадесет гръцки затвора, със специално разрешение от Гръцкото министерство на правосъдието, и документира фрагменти от конкретното място, където свободата и нейното отсъствие се срещат мълчаливо от двете страни на твърдо очертана линия. В третата си серия "Гранични линии" (2018-2024 г.), авторът разглежда географските граници, които делят съседни държави като изследва различни райони в северните територии на Гърция.
За автора:
Янис Пантелидис е роден през 1969 г. Живее и работи в Солун. Завършва машиностроене в Политехническия университет в Солун. През 2014 г. участва в третата част на фотопроекта "Разходка в града". През 2015 г. Юнивърсити Студио Прес публикува фотокнигата му "Нищо лично", който е показан като индивидуална изложба на Фотобиеналето през 2018 г. на Солунския музей на фотографията. През 2019 г. на 7-ото Биенале на съвременното изкуство в Солун бяха показани редица фотографии от неговия проект "Неизвестни граници". Втората му книга "Неутрална зона" е публикувана от Юнивърсити Студио прес през лятото на 2022 г.
За куратора:
Ираклис Папайоану е роден през 1962 г. в Солун. Завършва "Физика" в Аристотеловия университет в Солун (1984 г.), магистратура по фотография в Нюйоркския университет (1992 г.) и получава докторска степен по фотография от Училището по журналистика и масмедии към Аристотеловия университет в Солун (2005 г.). Работи като куратор в Музея на фотографията в Солун от 1999 г. и е негов директор от 2016-2018 г. Той е съорганизатор на ежегодния Международен фестивал на фотографията Photosynkyria (1993-2006 г.), като през 2003 г. и 2006 г. е и художествен директор на фестивала. Преподава фотография повече от 20 години. През последните тридесет години е публикувал множество текстове и есета на тема фотография и е куратор на голям брой изложби. Сред книгите му са: "Марлборо фотографията и лекият див запад" (2009 г.), "Пейзажът на гръцката фотография, между мита и идеологията" (2014 г.), колективната антология от есета "Гръцката фотография и фотографията в Гърция" (ред., 2013 г.), "Природата и истината" (2017 г.) и "Фотографията като енигма" (2020 г.). Превел е на гръцки теоретични трудове на Вилем Флусер, Сюзън Зонтаг, Иън Джефри и Джулиан Сталабрас.
Изложбата "Невидими граници" се организира с подкрепата на "Фотосинтезис" и може да бъде разгледана до 23 юли 2024 г. Тя е продължение на серията гостуващи изложби представящи съвременни гръцки фотографи. През годините в галерия "Синтезис" са показвани изложбите "Chrysalis" на Олга Стефату (2023 г.), "Атон – Цветове на вярата" на Стратос Калафатис (2022 г.), "Дихание" на Джон Демос (2019 г.), "Импровизирани конструкции" на Петрос Ефстатиадис (2017 г.), "Албания на прага на промяната 1990-1991" на Джон Демос (2018 г.) и "Сенки на мълчанието" на Джон Демос (2014 г.).
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg