Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Доц. д-р Русков: България трябва да инвестира повече в науката и образованието, които дават възможност за разработване и комерсиализация на концепции

Снимка: Фейсбук

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Русков, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор, разказва в "Нашият ден" за класа по технологично предприемачество, организиран от компанията The Edge– 17 юли от 9 ч. до 14 ч.

"Технологичното предприемачество основно разчита на технологиите които дават възможност много по-бързо да се създават нови продукти и услуги", пояснява доц. Русков и допълва, че в това отношение за съжаление България е на едно от последните места в ЕС.

САЩ е сред световните лидери в развитието на технологичното предприемачество и подкрепата на стартъпи в областта. По думите на доц. Русков това е така, защото американската икономика е икономика на добавената стойност и познанието – инвестира се в креативния процес, образованието и науката.

През 2008 година е създадена магистърската програма по технологично предприемачество в Софийския университет, която дава начален тласък на редица успешни български стартъпи, закупени в последствие за милиони, разказва доц. Русков. Това означава, че имаме способността да произвеждаме високи технологии в областта на роботиката, селското стопанство, космическите технологии, биотехнологията, медицината, но е необходимо да се инвестира ресурс в това направление.  

България трябва да инвестира повече в науката и образованието, които дават възможност за разработване и комерсиализация на концепции, изтъква доц. Русков. За целта е необходима правна рамка, благоприятна бизнес среда и държавна подкрепа, подчертава гостът.

Обучението по технологично предприемачество, което ще се състои на 17 юли, е насочено към всички хора с интерес към разработката на стартъпи и възможността да станат част от мрежата на технологичните предприемачи, за да споделят идеи и опит.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11
Ману Чао

Кландестино

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Cyrcl: Интелигентна алтернатива за градски транспорт

В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..

обновено на 27.01.25 в 11:42

"Начертай карта на България" – Инициатива за 140 години от Съединението

Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..

обновено на 27.01.25 в 10:32