Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

127 години от рождението на Аспарух Лешников - Ари

Къща-музей "Кирково училище" в Хасково посреща дарен гипсов портрет на певеца

Аспарух Лешников
Снимка: Уикипедия

"Пях 40 години. Знам, че не съм живял напразно. Всеки човек трябва да обича работата си. Да пееш е прекрасно и затова аз обичах моята работа. За мен беше чест, нали? Защото оставих нещо на хората, без значение дали са германци, англичани, българи, французи, американци или други."

Аспарух Лешников, 1975 г.

Днес къща-музей "Кирково училище" в Хасково отбелязва 127 години от рождението на Аспарух Лешников - Ари. Има много спорове за точната рождена дата, но самият Аспарух Лешников посочва 16 юли. 

Към скромната експозиция с оцелели вещи на знаменития певец ще бъде добавена негов релефен портрет в профил, изпълнен в гипс, изработен от Йордан Гаврилов и дарена от Ясен Сливенски

Д-р Веселина Узунова, която подготвя биографична книга за Лешников, разказва в "Нашият ден" за днешното честване, както и за обгърнатия в митове живот на музиканта.

Новопристигналото дарение е важно, тъй като няма почти никакви  материални следи от живота на Лешников. Неговият дом е бомбардиран през 1944 година и всичките му вещи биват унищожени, разказва д-р Узунова. В музея "Кирково училище" могат да бъдат видени сакото и очилата за астигматизъм на Ари. Днешното събитие, което включва музика, изпълнена от Ари, както и документален филм, е организирано от Регионалния исторически музей. 

По думите на изследователя съществуват твърде много митове за певеца и образът му е нереалистичен. Не е бил любимец на Хитлер, най-малкото защото жена му е била англичанка, изтъква д-р Узунова. Аспарух Лешников е носител на новото време, на джазовата музика, на модерния танц, който се появява 20-те и 30-те години на ХХ век. Със страхотния си глас и артистично поведение е бил любимец на публиката и тук, и в Европа, а жените са го преследвали.

Тази блестяща кариера приключва през 1939 година, когато Аспарух Лешников се прибира в България с надеждата след войната да се завърне в Германия, разказва д-р Узунова. За съжаление негов недоброжелателен колега го предава на комисията по денацификация и това клеймо белязва съдбата му. 

Д-р Узунова споделя, че работата върху биографичната книга е трудна заради множеството съмнителни факти, които битуват в обществената представа за Аспарух Лешников - Ари. За щастие внучката на певеца е осигурила на авторката достъп до архивния фонд на семейството.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Банова и Неделчо Неделчев

"ПиноККио" оживява в моноспектакъл

Шестото заглавие в репертоара на Театър "Карлсон" е спектакълът "ПиноККио" по Карло Колоди . Премиерата ще бъде на 23 септември от 19 часа на сцена "Янко Сакъзов" в Столичния куклен театър . "ПиноККио" е куклен моноспектакъл на актьора Неделчо Неделчев. На сцената ще му помагат гласовете на актьорите Ненчо Балабанов, Здрава Каменова, София..

публикувано на 21.09.25 в 10:02

"Ракла фест" – мястото, където изкуствата се сливат

Фестивал за театрално, цирково, музикално и улично изкуство "Ракла фест" избра за първото си издание лятната сцена на централен градски парк в Перник. Програмата на събитието включва жонгльори, мимове, илюзионисти, клоуни, занаятчии, разнообразни ателиета за изработка на грънци, музикални инструменти и др., куклени представления и два концерта на..

публикувано на 20.09.25 в 16:21
Калина Панайотова и Антон Митов

Между книгата и бирата

Зад творческия псевдоним Канина Крисалис се крие българката Калина Панайотова. Тя е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. "Нектар. С шепот се троши плътта" е нейния дебютен роман - жанрово неуловим, той съчетава мистерия, емоционална разруха и магически реализъм. Книгата предизвика..

публикувано на 20.09.25 в 14:35

Разговор за политическите репресии по времето на комунизма и паметта

"Паметта за комунизма и травматичния опит" е темата на разговора с проф. д-р Лилия Топузова и д-р Валентин Калинов с модератор Людмила Миндова, който е поредна среща от научния проект "Разговори за литературата и полуострова". Той ще се състои на 23 септември от 15.30 часа в Института за балканистика с Център по тракология "Проф. Александър Фол",..

публикувано на 20.09.25 в 08:25
Весела Вълчева (Тарика) и Захари Бахаров (Али) във филма

"Творческа Европа – МЕДИА" и филмите, които подкрепя

Четири от филмите в програмата на 43- тия Фестивал на българското кино " Златна роза"  са подкрепени от програма " Творческа Европа – МЕДИА".  Това са пълнометражните "Пакет Вечност", дебют на Магдалена Илиева, и "Стадото" на Милко Лазаров, и късометражните " Eraserhead в плетена торба за пазар"  на Лили Кос и " Срамота"  на Ивет..

публикувано на 19.09.25 в 15:39