Евелина Аврамова е майка, журналист и учител, която освен на своите деца посвещава живота си на българските деца в чужбина. Тя е говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина, основател и ръководител на българското неделно училище "Васил Левски", което има филиали в трите германски града Кайзерслаутерн, Хомбург и Саарбрюкен. В "Нашият ден" разговаряме с Аврамова за българската идентичност като мисия и проектите, които утвърждават националните ни ценности зад граница.
Единственият начин да се съхрани един език е чрез неговото систематично изучаване, вярва Аврамова Така възниква идеята за създаване на училището "Васил Левски" – кауза, която немско-българското дружество "Приятели на България" припознава като своя. Въпросното дружество е съставено преди 30 години от немкини, които решават да осъществят контакт с хора към Народната библиотека в София и да организират поредица от концерти, разказва Аврамова. По думите на госта членовете на дружеството осъзнават, че чужденците с достойнство, знаещи кои са и защо са в страната, могат да бъдат пълноценни съграждани – ето защо решават да подкрепят създаването на българското училище.
Аврамова разказва за филма "Български следи в Саарланд – академични истории за малки и големи", който учениците от българското училище "Васил Левски" изготвят по Националната програма на МОН "Неразказаните истории на българите". Филмът е посветен на връзките между Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Саарландския университет в Саарбрюкен и споразумението "Булгарикум". Основна роля в тези приятелски взаимоотношения има немският проф. Роланд Марти, преподавал в закрития през 2019 български лекторат на Саарландския университет.
Предстои годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина, които вече са почти 400 на брой в повече от 40 държави. АБУЧ е организацията, която се бори за структурирана държавна политика, насочена към обучението на българските деца в чужбина. През 2017 година АБУЧ инициира признаването на българския език за матуритетен в ЕС. Конференцията за пореден път ще обхване темите, свързани с неуморното съхраняване на българщината отвъд граница.
Българските училища в ЕС работят, финансирани по Министерско постановление №90 и програмата на ЕС "Роден език и култура". Аврамова изразява своята надежда новите български представители в Европейския парламент да имат смелостта и желанието да припознаят мисията на българските училища в чужбина.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg