Евелина Аврамова е майка, журналист и учител, която освен на своите деца посвещава живота си на българските деца в чужбина. Тя е говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина, основател и ръководител на българското неделно училище "Васил Левски", което има филиали в трите германски града Кайзерслаутерн, Хомбург и Саарбрюкен. В "Нашият ден" разговаряме с Аврамова за българската идентичност като мисия и проектите, които утвърждават националните ни ценности зад граница.
Единственият начин да се съхрани един език е чрез неговото систематично изучаване, вярва Аврамова Така възниква идеята за създаване на училището "Васил Левски" – кауза, която немско-българското дружество "Приятели на България" припознава като своя. Въпросното дружество е съставено преди 30 години от немкини, които решават да осъществят контакт с хора към Народната библиотека в София и да организират поредица от концерти, разказва Аврамова. По думите на госта членовете на дружеството осъзнават, че чужденците с достойнство, знаещи кои са и защо са в страната, могат да бъдат пълноценни съграждани – ето защо решават да подкрепят създаването на българското училище.
Аврамова разказва за филма "Български следи в Саарланд – академични истории за малки и големи", който учениците от българското училище "Васил Левски" изготвят по Националната програма на МОН "Неразказаните истории на българите". Филмът е посветен на връзките между Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Саарландския университет в Саарбрюкен и споразумението "Булгарикум". Основна роля в тези приятелски взаимоотношения има немският проф. Роланд Марти, преподавал в закрития през 2019 български лекторат на Саарландския университет.
Предстои годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина, които вече са почти 400 на брой в повече от 40 държави. АБУЧ е организацията, която се бори за структурирана държавна политика, насочена към обучението на българските деца в чужбина. През 2017 година АБУЧ инициира признаването на българския език за матуритетен в ЕС. Конференцията за пореден път ще обхване темите, свързани с неуморното съхраняване на българщината отвъд граница.
Българските училища в ЕС работят, финансирани по Министерско постановление №90 и програмата на ЕС "Роден език и култура". Аврамова изразява своята надежда новите български представители в Европейския парламент да имат смелостта и желанието да припознаят мисията на българските училища в чужбина.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..
Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..
Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..
В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..
Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg