Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евелина Аврамова: За неуморното съхраняване на българщината зад граница

Снимка: bg-schule-saar.de

Евелина Аврамова е майка, журналист и учител, която освен на своите деца посвещава живота си на българските деца в чужбина. Тя е говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина, основател и ръководител на българското неделно училище "Васил Левски", което има филиали в трите германски града Кайзерслаутерн, Хомбург и Саарбрюкен. В "Нашият ден" разговаряме с Аврамова за българската идентичност като мисия и проектите, които утвърждават националните ни ценности зад граница.

Единственият начин да се съхрани един език е чрез неговото систематично изучаване, вярва Аврамова Така възниква идеята за създаване на училището "Васил Левски" – кауза, която немско-българското дружество "Приятели на България" припознава като своя. Въпросното дружество е съставено преди 30 години от немкини, които решават да осъществят контакт с хора към Народната библиотека в София и да организират поредица от концерти, разказва Аврамова. По думите на госта членовете на дружеството осъзнават, че чужденците с достойнство, знаещи кои са и защо са в страната, могат да бъдат пълноценни съграждани – ето защо решават да подкрепят създаването на българското училище.  

Аврамова разказва за филма "Български следи в Саарланд – академични истории за малки и големи", който учениците от българското училище "Васил Левски" изготвят по Националната програма на МОН  "Неразказаните истории на българите". Филмът е посветен на връзките между Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Саарландския университет в Саарбрюкен и споразумението "Булгарикум". Основна роля в тези приятелски взаимоотношения има немският проф. Роланд Марти, преподавал в закрития през 2019 български лекторат на Саарландския университет.  

Предстои годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина, които вече са почти 400 на брой в повече от 40 държави. АБУЧ е организацията, която се бори за структурирана държавна политика, насочена към обучението на българските деца в чужбина. През 2017 година АБУЧ инициира признаването на българския език за матуритетен в ЕС. Конференцията за пореден път ще обхване темите, свързани с неуморното съхраняване на българщината отвъд граница.

Българските училища в ЕС работят, финансирани по Министерско постановление №90 и програмата на ЕС "Роден език и култура". Аврамова изразява своята надежда новите български представители в Европейския парламент да имат смелостта и желанието да припознаят мисията на българските училища в чужбина.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цар Борис III

Избрано: Кой имаше полза от смъртта на царя?

В лятната поредица на "Terra Култура" припомняме едни от най-интересните интервюта, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с журналистката Сима Владимирова, която говори за последните дни на цар Борис Трети. Разговорът представя последните дни от живота на цар Борис III и разглежда възможните причини за неговата смърт през август 1943..

обновено на 26.08.24 в 09:24
Никола Даскалов

Отзвук от Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими

В края на миналата седмица отбелязахме деня за почит към жертвите на тоталитарните режими, чието официално име в България с решение на парламента ни от 2009 г. е Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почитане паметта на жертвите им . Когато говорим за Пол Пот и..

публикувано на 26.08.24 в 09:09

Избрано: Творчески портрети в аудио формат: Запознайте се с подкаста "Контури"

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с Бояна Стоилова, Диана Трифонова и Илиян Ружин  за подкаста "Контури", които те водят, разкриващ живота на известни български художници от XX век. Трите водещи представят историите на творците не само с биографична..

обновено на 26.08.24 в 09:05
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07