Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на издателства, приятели и поддържници на каузата на АБУЧ.
Конференцията започва в София на 22 юли и продължава в Благоевград до 24 юли под мотото "Образованието като грижа и ценност".
Събитието започна с изпълнение на националния химн на Р България. Мелнишкият епископ Герасим, в съслужение с други духовници и църковни певци, извърши тържествен водосвет. Епископ Герасим поздрави и благослови след това участниците във форума и учениците в българските задгранични училища. Габриела Иванова, ученичка от БУ "Райна Княгиня" - Дъблин, зарадва с невероятния си глас присъстващите, изпявайки "Притури се планината".
Говорителят на АБУЧ г-жа Ивелина Аврамова откри форума и даде думата за кратък обобщителен доклад на председателя на Асоциацията г-жа Петя Цанева. Към участниците в конференцията се обърна и министърът на образоването проф. Галин Цоков, който подчерта значението на българските училища по света и се спря накратко на някои програми, по които МОН работи с тях. Български училища зад граница има в 43 държави на 6 континента, каза проф. Цоков.
В тези училища преподават две хиляди учители. Със специалната почетна награда на Министерството на образованието и науката "Пробуда", която бе учредена миналата година, бяха удостоени д-р Ирина Ботева-Владикова и г-жа Петя Цанева. Те получиха статуетката "Пробуда", изработена от Вежди Рашидов, от министъра на образованието и науката, аплодирани от участниците във форума.
През следващите дни от проявата в базата на ЮЗУ "Неофит Рилски" в благоевградския кв. "Бачиново" участниците ще се включат в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в два тематични кръга – "Литературният текст в началния етап: предизвикателства в разбирането" и "Говоря, чета на глас, разбирам: фонетични и интонационни упражнения в услуга на проговарянето/говоренето на български език".
Ще бъдат представени дейностите на Министерството на образованието и науката, насочени към българските училища зад граница, а също – реализираните проекти по Националната програма "Неразказаните истории на българите". Предвидено е и представяне на адаптираната версия на романа "Под игото" за българчета зад граница на актьора Руси Чанев.
Чуйте пряко включване в "Артефир" от Годишната конференция "Образованието като грижа и ценност" на Асоциацията на българските училища в чужбина в София; на актьора Руси Чанев и на генералния директор на БНР Милен Митев за дарението на общественото радио, които ще представят адаптацията на романа "Под игото" за младите българи в чужбина.
Чуйте подробности от звуковите файлове.
Асоциацията на българските училища в чужбина има повече от 250 членове, развиващи просветна дейност в Европа, Азия, Северна Америка, Южна Америка, Африка, Австралия. Организацията подпомага дейността на българските училища и образователни центрове извън България, популяризира българския език и култура, изпълнява и важната роля да отстоява правата на училищата пред българската държава, както и да спомага за изработването на специализирани програми и методики за обучение по български език в чужбина и да инициира законодателни промени.
Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) е доброволно, независимо, неправителствено и неполитическо сдружение със седалище в София, учредено съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Асоциацията подпомага дейността на българските училища и образователни центрове извън България и популяризира българския език и култура.
Снимки – Асоциация на българските училища в чужбина
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg