Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

АБУЧ популяризира българската култура и език в чужбина

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) се открива в София на 22 юли и продължава в Благоевград до 24 юли

7
Снимка: АБУЧ

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на издателства, приятели и поддържници на каузата на АБУЧ. 

Конференцията започва в София на 22 юли и продължава в Благоевград до 24 юли под мотото "Образованието като грижа и ценност".

Събитието започна с изпълнение на националния химн на Р България. Мелнишкият епископ Герасим, в съслужение с други духовници и църковни певци, извърши тържествен водосвет. Епископ Герасим поздрави и благослови след това участниците във форума и учениците в българските задгранични училища. Габриела Иванова, ученичка от БУ "Райна Княгиня" - Дъблин, зарадва с невероятния си глас присъстващите, изпявайки "Притури се планината". 

Говорителят на АБУЧ г-жа Ивелина Аврамова откри форума и даде думата за кратък обобщителен доклад на председателя на Асоциацията г-жа Петя Цанева. Към участниците в конференцията се обърна и министърът на образоването проф. Галин Цоков, който подчерта значението на българските училища по света и се спря накратко на някои програми, по които МОН работи с тях. Български училища зад граница има в 43 държави на 6 континента, каза проф. Цоков. 

В тези училища преподават две хиляди учители. Със специалната почетна награда на Министерството на образованието и науката "Пробуда", която бе учредена миналата година, бяха удостоени д-р Ирина Ботева-Владикова и г-жа Петя Цанева. Те получиха статуетката "Пробуда", изработена от Вежди Рашидов, от министъра на образованието и науката, аплодирани от участниците във форума.

През следващите дни от проявата в базата на ЮЗУ "Неофит Рилски" в благоевградския кв. "Бачиново" участниците ще се включат в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в два тематични кръга – "Литературният текст в началния етап: предизвикателства в разбирането" и "Говоря, чета на глас, разбирам: фонетични и интонационни упражнения в услуга на проговарянето/говоренето на български език".

Ще бъдат представени дейностите на Министерството на образованието и науката, насочени към българските училища зад граница, а също – реализираните проекти по Националната програма "Неразказаните истории на българите". Предвидено е и представяне на адаптираната версия на романа "Под игото" за българчета зад граница на актьора Руси Чанев.

Чуйте пряко включване в "Артефир" от Годишната конференция "Образованието като грижа и ценност" на Асоциацията на българските училища в чужбина в София; на актьора Руси Чанев и на генералния директор на БНР Милен Митев за дарението на общественото радио, които ще представят адаптацията на романа "Под игото" за младите българи в чужбина.

Чуйте подробности от звуковите файлове.





Асоциацията на българските училища в чужбина има повече от 250 членове, развиващи просветна дейност в Европа, Азия, Северна Америка, Южна Америка, Африка, Австралия. Организацията подпомага дейността на българските училища и образователни центрове извън България, популяризира българския език и култура, изпълнява и важната роля да отстоява правата на училищата пред българската държава, както и да спомага за изработването на специализирани програми и методики за обучение по български език в чужбина и да инициира законодателни промени.

Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) е доброволно, независимо, неправителствено и неполитическо сдружение със седалище в София, учредено съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Асоциацията подпомага дейността на българските училища и образователни центрове извън България и популяризира българския език и култура.


Снимки – Асоциация на българските училища в чужбина

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05