Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осмо издание на Фестивала на етносите 2024 в Котел

4
Снимка: БТА

На 26 юли в парк "Изворите" край Котел се открива традиционният Фестивал на етносите, багрите и котленския килим. От 2016 година организатор на събитието е Община Котел. 

"Осмото издание на фестивала е тази година. Амбицията първата година беше да покажем богатата палитра от цветове на котленските килими, както и богатството на четирите етноса, представени в региона ни, представени в импровизираните ни села", заявява в ефира на БНР и предаването "Следобед за любопитните" Коста Каранашев – кмет на Котел. Философията на фестивала, според него, е да се покажат бита, обичаите, носиите и храната на тези етноси – българския, турския, каракачанския и ромския. 

Всичко това се случва сред зеленината на парк "Изворите", където се представят и повече от 25 котленски килима. Уникалният фестивал е вдъхновен от пъстрия котленски килим, който се тъче на вертикален стан. Друга важна негова особеност е, че той комбинира успешно различни занаяти, изложения, демонстрации, ритуали, кулинария, литература, изкуство, танци, музика, багри и килими. 

През краткия период на своето съществуване Фестивалът може да се похвали не само със значителна посещаемост, но и с богата и разнообразна програма. "В някои от селата все още по-възрастните жени тъкат и багрят по старите начини", уточнява кметът Каранашев. 

По време на двудневия фестивал ще бъде представена и куклата "Котленчето" – това е фестивална кукла, в чийто образ се превъплъщава богинята Арахне. "Според гръцката митология гръцката богиня Атина Палада завижда за тъкаческите умения на жената и я превръща в паяк – арахне", разяснява Каранашев. 

"За 26 и 27 юли край Котел се организират много прояви и за децата, за да бъдат приучени и те към изконните традиции в региона. 

Общинските служители са изработили "сладка къща" с много изненади за малчуганите", става ясно от разговора в предаването "Следобед за любопитните".

Целия разговор на Ани Костова с кмета на Община Котел Коста Каранашев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БТА и Община Котел
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Христова танцува върху какаовите зърна според обичая в Гренада

Истории от какаовите земи – Епизод 1: Да танцуваш върху какаови зърна в Гренада

С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...

публикувано на 07.04.25 в 17:15
Гл.ас. д-р Богдан Дичев

Ганьограф, или кой е "класическият българин"

"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..

публикувано на 07.04.25 в 14:10
Росен Люцканов

Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения

Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..

публикувано на 07.04.25 в 11:10
Розовото езеро Масазир

Розово езеро и Ахатова планина в Азербайджан

Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..

публикувано на 06.04.25 в 17:10

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15