Историческото и природно очарование на една вълнуваща морска разходка предлага "Нашият ден" на своите слушатели. Какво е да си единственият човек в България с длъжност "управител" на обитаем черноморски остров – разказва Павлин Димитров, управител на остров Света Анастасия.
Животът там е като никой друг, а морето не спира да изхвърля на брега парченца от древното минало. Остров Света Анастасия има богата история, тъй като елинските колонизатори развиват търговията и корабоплаването в областта, разказва Димитров.
Говори се, че св. Андрей Първозвани е стъпвал на острова, а през Средновековието Антон Светослав връща тези земи, иззети от Византия, във владение на Второто българско царство. Във времето на Османската империя гръцката патриаршия строи манастири на всички острови, като метохът "Св. Иван" на остров Света Анастасия започва да развива богата търговска дейност и да посреща множество гости.
С напускането на гръцките духовници манастирът запада. В модерната история на България изоставеният остров три пъти е превръщан в затвор за болшевишки престъпници в периода 1923-1941 година.
Филмът на Рангел Вълчанов "На малкия остров" пресъздава случващото се на острова в този период. Знаменито е бягството на група затворници, което в социалистическо време героизира мястото.
Основни дарители на манастира са родоначалниците и строителите на Бургас, сред които хаджи Матей от Котел.
70-те години животът на о. Света Анастасия е интересен и забавен. Обитателите палят агрегат, ходят голи, живеят в подобно на бедствено положение, но се чувстват свободни, по думите на Димитров. През 1973 година социалистическата власт решава да ознаменува 50-годишнината от бягството на затворниците и обявява острова за културен паметник от национално значение. По дъното на морето са прокарани ток и вода и два кораба започват да извършват круизи.
През 90-те години остров Света Анастасия отново запада до 2010 година, когато режисьорът Камен Калев прави филма "Островът" с участието на Летисия Каста. Снимачният екип прекарва три месеца на о. Света Анастасия, а премиерата на филма събужда ново любопитство към мястото. Община Бургас започва да обновява острова по Програмата за регионално развитие, поръчан е корабът "Анастасия" и потокът от посетители е възобновен.
"Да си управител на остров е приключение", заявява Димитров.
Посетителите на остров Света Анастасия трябва да идват с нагласата, че на това място човек първо се моли, после се храни, казва управителят. Църквата е първият обект, който привлича вниманието на гостите, а на втория етаж в манастирската сграда се помещава музей с инсталации от звук и картина.
Ина Димитрова и Росен Желязков – хората, стоящи зад проекта на Кристо за плаващите кейове – даряват на острова подводен параклис, изработен от бетон, и статуя на св. Анастасия. Водолази, водени от инструктори, вече могат да се потопят в морските дълбини, където общуването с Бог продължава, споделя Димитров.
На остров Света Анастасия има магнитна аномалия, която създава приповдигнато настроение у хората, обяснява управителят. В лекарната на острова човек може да се излекува от лошото настроение и апатията, а домакините ще му предложат домашен студен чай от брани островни билки – салвия, риган, лайка и смокинови листа.
Остров Света Анастасия гостоприемно очаква посетители. По думите на Димитров месеците септември и октомври са най-очарователното време от годината.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg