В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Йордан Ибришимов, председател на Българското кемпер общество. Той обсъди различните аспекти на летните домове в България и реакцията на институциите след сигнал за опити за връщане на стара версия на наредбата към Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Той се включи директно от къмпинг на Китен.
Според Ибришимов много от къмпингите в България са били съсипани след 1990 г. и сега започват опити за тяхното възстановяване. "Голяма част от къмпингите реално са превърнати във вилни селища. Местата, които се изграждат, са почти без условия, още сме много далече от реалния къмпинг туризъм", сподели той. Това показва, че къмпинг туризмът все още не е развил своя потенциал в България.
Ибришимов подчертава, че кемпер туристът е един от най-желаните – платежоспособен и търсещ нови места за посещение. За да се стимулира този вид туризъм, в последната редакция на наредбата бяха предвидени временни места за настаняване, особено по Черноморието. Той отбеляза, че общините, особено на Север, имаха големи проблеми със сметоизвозването поради многото туристи, които произвеждаха значително количество боклук. Новата наредба даде на общините инструмент за индексиране на приходи от тези туристи, което беше важна стъпка напред.
Въпреки това Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) внезапно свика работна група, в която нямаше нито един представител на асоциации, свързани с къмпирането. "Те върнаха за обсъждане най-стария текст на наредбата, който има стотици отрицателни становища", отбеляза Ибришимов. Това действие предизвика разочарование и възмущение сред кемпер общността, която се надяваше на по-прогресивни решения за развитието на къмпинг туризма в България.
В заключение Йордан Ибришимов подчерта необходимостта от адекватна подкрепа от страна на институциите и съвместна работа с представителите на къмпинг асоциациите, за да се постигне истинско възстановяване и развитие на къмпинг туризма в България.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg