Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къмпинг туризъм у нас – далече ли сме от това, което трябва да бъде?

| обновено на 31.07.24 в 12:39
Снимка: БТА

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Йордан Ибришимов, председател на Българското кемпер общество. Той обсъди различните аспекти на летните домове в България и реакцията на институциите след сигнал за опити за връщане на стара версия на наредбата към Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Той се включи директно от къмпинг на Китен.

Според Ибришимов много от къмпингите в България са били съсипани след 1990 г. и сега започват опити за тяхното възстановяване. "Голяма част от къмпингите реално са превърнати във вилни селища. Местата, които се изграждат, са почти без условия, още сме много далече от реалния къмпинг туризъм", сподели той. Това показва, че къмпинг туризмът все още не е развил своя потенциал в България.

Ибришимов подчертава, че кемпер туристът е един от най-желаните – платежоспособен и търсещ нови места за посещение. За да се стимулира този вид туризъм, в последната редакция на наредбата бяха предвидени временни места за настаняване, особено по Черноморието. Той отбеляза, че общините, особено на Север, имаха големи проблеми със сметоизвозването поради многото туристи, които произвеждаха значително количество боклук. Новата наредба даде на общините инструмент за индексиране на приходи от тези туристи, което беше важна стъпка напред.

Въпреки това Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) внезапно свика работна група, в която нямаше нито един представител на асоциации, свързани с къмпирането. "Те върнаха за обсъждане най-стария текст на наредбата, който има стотици отрицателни становища", отбеляза Ибришимов. Това действие предизвика разочарование и възмущение сред кемпер общността, която се надяваше на по-прогресивни решения за развитието на къмпинг туризма в България.

В заключение Йордан Ибришимов подчерта необходимостта от адекватна подкрепа от страна на институциите и съвместна работа с представителите на къмпинг асоциациите, за да се постигне истинско възстановяване и развитие на къмпинг туризма в България.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50