Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Катя Михайлова:

Необходимо е експерти достоверно да оценят културното ни наследство

доц. Катя Михайлова
Снимка: БНР

България е домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се установи положителна нагласа и желание да подкрепят България. Нашата кандидатура получи и безрезервна подкрепа от парламентарно представените партии у нас. Какво означава това за България и готови ли сме за това домакинство, за това говори в предаването "Следобед за любопитните" доц. Катя Михайлова – преподавател в катедра "Икономическа социология" в УНСС.

"Този избор е много голямо признание за България и много се радвам, че всички политически сили се обединяват в този случай, за да може следващото лято по това време, България да грее като културна столица на света и ЮНЕСКО, страната ни да бъде видяна, призната и най-накрая ние сами да се видим такива, каквито сме. А България е какво – България е духовност, България е култура", заяви в предаването "Следобед за любопитните" доц. Катя Михайлова. 

Всяко домакинство задължава, допълни тя, трябва да сме готови за това събитие. По културните въпроси, според нея, у нас се работи от години, като се усъвършенства и законодателната база, свързана с тях, но не бива да се оставя всичко единствено и само на държавата. 

"Над 5 милиона движими културни ценности се съхраняват в българските музеи и с това, с което можем да помогнем на държавата си, е те да бъдат точно издирени, изучени и оценени с правилната стойност своето културно наследство. Колко ли още има, които не са в музеи, може би и част от тях незаконно изнесени от България", запита риторично доц. Михайлова.

Веднага след Освобождението в България се издава нормативен документ, който урежда опазването на историческите и археологически български ценности, припомни доц. Катя Михайлова. През годините, допълни тя, се изучават и събират, архивират тези, както тогава са ги наричали, старини. Важното в този процес, според нея, е съхранението и опазването на тези ценности, за да бъдат предадени на поколенията. Затова е важно всеки артефакт да бъде достоверно оценен.

Управление и оценка на културни и художествени ценности е курс за придобиване на професионална квалификация "Експерт-оценител на културни и художествени ценности", стартира от тази година в УНСС, сподели в ефира на предаването "Следобед за любопитните" доц. Катя Михайлова. Тази специалност, допълни тя,  вече е включена в Държавния класификатор на професиите и длъжности в Република България от 2024 г. 

Стана ясно, че този курс е разработен в съответствие със сега действащите европейски и национални цели, политики, програми и законодателство в областта на културните и художествени ценности, като се вземат предвид и последните промени в Закона за културното наследство, относно ефективно и срочно противодействие на фалшифицирането, търговията и трансфера на културни, художествени, архивни, библиотечни и антикварни ценности и предмети. 

Подготвените експерти ще имат възможност да оценяват и доказват произхода и идентичността  на движимите и недвижими културни български старини. В научните среди, съобщи гостенката, се подготвя методология за нова научна дисциплина – "експертика", не "експертология", т. е. как се прави експертиза, а в този курс, ще се предлага и практическа работа. Тези обучени хора, според доц. Михайлова, ще могат да извършват обективната и експертна оценка на произхода и финансовата стойност на културните и художествени български ценности, независимо от това къде са открити и къде се съхраняват. Тя припомни, че България е третата страна в Европа, след Гърция и Италия по обем, значение и същност на културни ценности.

Цялото интервю на Ани Костова с доц. Катя Михайлова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Берлин празнува науката с две мащабни събития

От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..

публикувано на 07.11.24 в 17:05

Философия, театър и нишката на дълга и вдъхновението

Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..

публикувано на 07.11.24 в 12:05
Парк в Мадейра

Да опиташ пайнепълбанана на Мадейра с Мерлин Арнаудова

Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...

публикувано на 07.11.24 в 09:05
доц. Елисавета Пенева (вляво) и Ани Костова

Доц. Елисавета Пенева: Черно море е една мистерия

"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..

публикувано на 06.11.24 в 17:15

Философска приказка за близкото бъдеще

Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..

публикувано на 06.11.24 в 09:35