Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мая Зухди: Най-ценното в България е свободата

| обновено на 09.08.24 в 10:09
Мая Зухди
Снимка: Личен архив

Мая Зухди е жена с необикновена история, която съчетава културите на две държави в своя живот и страстта си към кулинарията. Родена в Дамаск, Сирия, тя прекарва първите 23 години от живота си там, растейки в смесено семейство, в което се съчетават български и сирийски корени. Решението ѝ да напусне родината си и да се премести в България бележи началото на нов етап в живота ѝ, изпълнен с предизвикателства и нови възможности.

Когато пристига в България, Мая се сблъсква с трудността да живее в страна, чийто език не познава. Първоначално започва работа в кол център, където съдбата я среща с бъдещия ѝ съпруг Филип, поляк по произход.

С времето Мая става известна в България, благодарение на участието си в популярно телевизионно предаване за готвене. Тази публичност я мотивира да се посвети изцяло на кулинарията и днес тя успешно развива собствен кетъринг бизнес. Освен това, води свое кулинарно предаване и е активна в социалните мрежи, където популяризира уникалния си стил, съчетаващ традиционни сирийски рецепти с модерна европейска презентация.

Мая споделя, че израстването в мултикултурно семейство не е било трудно за нея, и се надява, че и за децата ѝ ще бъде също толкова естествено. Тя говори с любов за годините, прекарани в Сирия, като подчертава, че тези години са били най-красивите в живота ѝ. Споменът за духовността на Сирия, за древната земя, през която са минали множество цивилизации, остава жив в сърцето ѝ. Въпреки това, Мая високо цени свободата, която открива в България, и я определя като най-ценното качество на страната.

Любовта ѝ към храната започва още в детството, когато майка ѝ я запознава с микса от българска и сирийска кухня. Това влияние, съчетано с участието ѝ в телевизионното предаване, вдъхновява Мая да продължи по кулинарния си път. Тя се отличава със стремежа си да обедини близкоизточната кухня с европейската, създавайки уникален стил, който привлича множество почитатели.

Мая също така разказва, че е започнала да бъде активна в социалните мрежи след участието си в телевизионното предаване. Въпреки първоначалното ѝ нежелание да се включи в тях, топлата обратна връзка от хората я окуражава да продължи. Мая споделя, че българите са мили и открити, като винаги изразяват похвалите си. Въпреки това, тя не е почитател на перфектните образи, които много хора демонстрират в социалните мрежи, тъй като счита, че те не отразяват реалността.

В края на разговора, казва, че има мечти в сферата на кулинарията, но е рано да ги споделя, защото се чувства нова в това начинание. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26