Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала.
"Фестивалът е създаден малко след Втората световна война и до днес продължава да бъде най-голямото музикално събитие не само в Чехия, но и на европейската и световна сцена, с оглед на това какви гостуващи музиканти от цял свят присъстват. Легендарен фестивал, който ние знаем още от близкото ни минало, свързано с Източния блок, където именно в тези години Чехия продължава да държи на този фестивал.
Пражка пролет е институция – визитната картичка на Чехия. Фестивал, в който вземат участие президенти, министри на културата, кметове и представители на важни, културни и политически организации с официални обръщения. Всички ние знаем за "Пражка пролет", слушали сме записи от него, но когато човек отиде и стане свидетел на фестивала и ако, както мен, имах щастието да поговоря с организаторите на фестивала, да бъда на пресконференциите, на разговорите с творците и композиторите или с изпълнители, които са гости на фестивала, когато стане част от това нещо, си дава сметка, че това е в пъти по-грандиозно събитие, отколкото всъщност сме си представяли. Фестивалът е до такава степен представителен, че организаторите не правят никакъв компромис с качеството. Дори в младежката програма или концертите за по-широката аудитория, изпълнителите са на световно ниво."
Ето какво сподели Проф. Граматиков при пристигането си в Прага:
С Проф. Илия Граматиков разговаряхме за редица произведения в рамките на фестивала: Световната премиера на Sanctuaries – In the Depths of Cave Paintings от Крищоф Мржатка, както и европейските премиери на Суперорганизъм от Мирослав Срнка и 11 000 струни от Георг Фридрих Хаас.
В "Контемпо" представихме и два от трите големи концерта, изпълнени от Ансамбъл „Клангфорум Вийн“ – резидентният състав на 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет". Единия от тях беше с композиции от Ребека Сондерс – резидентният композитор на фестивала, както и от Ено Попе – диригент на Клангфорум Вийн. Чуйте повече в разговора.
На 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет" тази година взеха участие водещи европейски състави, сред които Берлинската филхармония, Симфоничният оркестър на Академия "Санта Чечилия", оркестърът на Миланската Скала, Симфоничният оркестър на Френското радио, Бароковият оркестър и хор Амстердам и редица други.
Друг акцент от концертите на Ансамбъл "Клангфорум Вийн" са премиерни изпълнения на произведения от чешки и словашки композитори. По този начин ансамбълът дава сцена на следващото поколение млади таланти и ги стимулира да развиват своето писане.
Снимка – Prague Spring
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...
1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..
От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид. В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в..
Чаровният и слънчев вокал Велека Цанкова е в студиото на "Семейно радио" заедно с бързащия за репетиция Михаил Йосифов, който се включва по телефона. Двамата представят втория албум с авторска музика на Михаил Йосифов & Новините в джаза: "Шипков мармалад". Не пропускат да поканят слушателите на концерта на формацията на 30 март в Sofia Live..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg