Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Велинов:

44 отбора от 33 държави участват в първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

Снимка: ioai-official.org

От 9 до 15 август България посреща над 200 ученици и младежи от цял свят, които ще се включат в първата Международна олимпиада по изкуствен интелект, създадена от българи. Бургас е домакин на форума и на 14 август ще станат известни победителите. В организацията, съставянето на задачите и журито участват водещи учени от световни университети. Част от тях са Университетът за изкуствен интелект Мохамед бин Зайед в Абу Даби, Университетът в Копенхаген и Оксфорд, както и институтът INSAIT към Софийския университет "Св. Климент Охридски".  

"Именно у нас са създадени първите международни олимпиади, през 1989 г. е тази по информатика, през 2003 година правим Олимпиадата по лингвистика, така че, когато сложиш ръка до ръка да вървят езиците и информатиката, следващата естествена стъпка е Олимпиада по информатика, и аз се радвам, че поставя началото имено отново у нас", заяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните" Александър Велинов, съосновател на инициативата.

Изкуственият интелект навлезе в живота ни и всеки го използва по един или друг начин, допълва той. 

"Изкуственият интелект е много красива статистика, която показва  връзката между това как мислят хората и как досега даваха резултати, и тя е едно свързващо звено между стандартния софтуер, който използваме, но той няма елемент на креативност, иновации и елемент на случайност, който обаче го има при хората, за да бъдем ние различни", уточнява Велинов. 

Изкуственият интелект, според него, ще навлезе в различни професии, това ще се отрази върху живота на много хора, но ще бъде в помощ на хората. Този интелект няма как да замени човека, той би могъл да улесни неговата работа, предлагайки му различни решения с техните плюсове и минуси, тъй като той генерира тези резултати на базата на статистика, разяснява Велинов.

Състезанието по изкуствен интелект се състои от два сегмента – научен и практически. "Основният фокус е върху машинното обучение, обработката на естествен език и компютърното зрение. Това са най-широко застъпените теми както в академичните среди, така и в бизнеса. В тази част ще се разглеждат сериозни изследователски казуси", обяснява Александър Велинов, който е съосновател на състезанието. 

В практическия кръг, допълва той, учениците ще имат възможност да работят с избрано от тях приложение за изкуствен интелект и ще имат за задача да създадат широко разбираем продукт – аудио, видео или изображение. Целта е тази олимпиада ежегодно да се провежда в различни държави по света.

Основател на олимпиадата е фондация ЛЕРАИ, зад която стоят петима българи – Лора Динева, която има над 10 години опит в организирането на национални лингвистични събития, доц. Росица Декова от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“, Елена Маринова, съосновател на "Мусала Софт“, Александър Велинов, който от 2003 г. почти непрестанно е бил ръководител на Националния ни отбор по лингвистика, и Ива Гумнишка – бивш състезател и златен медалист от Международната олимпиада по лингвистика.

Целия разговор на Ани Костова с Александър Велинов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка –  ioai-official.org



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15