Детето и неговата душевност отвъд диагнозата разкрива книжната поредица "Карин, Слончо и суперсилите", издадена от фондация "Карин дом". Авторката Виргиния Василева говори в "Нашият ден" за книжката "Алис отива на лекар" – третата поред история за децата и техните специални потребности и способности.
Алис е дете с дислексия и дискалкулия, което се страхува от медицински интервенции, но с помощта на своята приятелка Карин успява да открие своята суперсила – смелостта. По думите на авторката книжката посочва конкретни стратегии за превръщане на страховете в смелост, като същевременно показва света на различните деца, техните затруднения и вродени умения. Целта на цялата поредица е да възпита у читателите толерантност и по-добро разбиране за различията при децата, споделя Василева.
"Основното послание в поредицата е, че всяко дете има суперсили. Понякога те си почиват и трябва да бъдат събудени.", изтъква авторката.
Поредицата "Карин, Слончо и суперсилите" включва книжките "Играем заедно" за главната героиня Карин, която е дете с двигателни и говорни затруднения, и "Командировката на мама", която разкрива суперсилите на дете със синдром на даун. Книжките развиват емоционалната грамотност – малките читатели се научават да разбират различията и затрудненията, а възрастните да имат щадящо, уважително говорене за различията пред децата, заявява Василева.
Книжната поредица е подходящ инструмент за развитието на добри практики в приобщаващото образование и се приемат добре както от децата, така и от родителите и учителите, подчертава авторката.
Илюстратор на поредицата е Влади Видал, а редактор Натали Георгиева, споделя Василева и допълва, че приходите от продажбите на книжките финансират терапевтични услуги в център "Карин дом".
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg