Към красивото изписване на словото насочваме вниманието на слушателите в Международния ден на калиграфията. В "Нашият ден" гостува Антоанета Кисьова, преподавател по калиграфия, за да разкаже за изкуството на красивото писане и красивите мисли.
Кисьова завършва стенопис в НХА и прави втора магистратура по църковна живопис в АМПТИ – Пловдив, като вече десет години провежда курсове по старобългарско уставно писмо.
В последно време Кисьова наблюдава радостното възраждане на интереса към калиграфията. Това е така, тъй като в днешното забързано ежедневие калиграфията е средство за релаксиране, концентриране и избистряне на мисълта, смята гостът.
"При всяко изкуство се иска вид дарба. Когато калиграфията се разглежда като изкуство, трябва да имаш някакви дадености, но тя сама по себе си е много демократична.", заявява Кисьова.
Още от древността калиграфията се превръща в средство за предаване на важна информация и манипулация. От силата на внушението се ражда сакралната същност на това изкуство, разказва Кисьова. В християнството съществува явлението Бог-слово – съчетание, при което всичко, което е от Бога и за Него, трябва да е красиво.
Всеки човек би могъл да усвои основните калиграфски умения, смята Кисоьва, която е обучавала както деца, така и 75-годишни курсисти. Интересът към нейните курсове се дължи на любопитството, както и на доза патриотизъм, тъй като става въпрос за старобългарската калиграфска традиция. Кисьова споделя вдъхновението, което изпитва, когато види удовлетворението на начинаещите калиграфи, осъзнаващи новата си сила.
От научна гледна точка е вълнуващо, когато може да се проследи развитието на един и същи писар в различните ръкописи през годините, дори и промяната на душевното му състояние, разказва Кисьова. Има правила в изписването на буквите, но според личното възприятие на пишещия и съдържанието на текста настъпват интересни вариации, подчертава гостът.
Калиграфията е родена в свят с различна скорост и е усъвършенствана от хора, живели в различно състояние. Не може да се върнем в онзи ритъм, но може да се опитаме да надвием поне малко съвременната тенденция за избягване на всякакъв вид усилие. Човешката психика и душа имат нужда от подобно захранване, убедена е Кисьова, която призовава слушателите да се обърнат към калиграфията – изкуството, което храни душата и мозъка, като същевременно е съвсем достъпно и постижимо.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: · Мак Маринов за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...
За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова, Емил..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови артистични директори са били имена като Николай Николаев, Хачо Бояджиев, Вили Цанков, Сотир Майноловски, Николай Георгиев. Сериозно наводнение през 1991 година нанася непоправими щети на..
Днес от 18:00 часа в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" в Стара Загора ще се проведе специална прожекция на късометражно кино, организирана от "Кинематограф". Темата на събитието е "Земята и Космоса", а зрителите ще имат възможност да се насладят на селекция от късометражни и документални филми, посветени на връзката между нашата..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg