Към красивото изписване на словото насочваме вниманието на слушателите в Международния ден на калиграфията. В "Нашият ден" гостува Антоанета Кисьова, преподавател по калиграфия, за да разкаже за изкуството на красивото писане и красивите мисли.
Кисьова завършва стенопис в НХА и прави втора магистратура по църковна живопис в АМПТИ – Пловдив, като вече десет години провежда курсове по старобългарско уставно писмо.
В последно време Кисьова наблюдава радостното възраждане на интереса към калиграфията. Това е така, тъй като в днешното забързано ежедневие калиграфията е средство за релаксиране, концентриране и избистряне на мисълта, смята гостът.
"При всяко изкуство се иска вид дарба. Когато калиграфията се разглежда като изкуство, трябва да имаш някакви дадености, но тя сама по себе си е много демократична.", заявява Кисьова.
Още от древността калиграфията се превръща в средство за предаване на важна информация и манипулация. От силата на внушението се ражда сакралната същност на това изкуство, разказва Кисьова. В християнството съществува явлението Бог-слово – съчетание, при което всичко, което е от Бога и за Него, трябва да е красиво.
Всеки човек би могъл да усвои основните калиграфски умения, смята Кисоьва, която е обучавала както деца, така и 75-годишни курсисти. Интересът към нейните курсове се дължи на любопитството, както и на доза патриотизъм, тъй като става въпрос за старобългарската калиграфска традиция. Кисьова споделя вдъхновението, което изпитва, когато види удовлетворението на начинаещите калиграфи, осъзнаващи новата си сила.
От научна гледна точка е вълнуващо, когато може да се проследи развитието на един и същи писар в различните ръкописи през годините, дори и промяната на душевното му състояние, разказва Кисьова. Има правила в изписването на буквите, но според личното възприятие на пишещия и съдържанието на текста настъпват интересни вариации, подчертава гостът.
Калиграфията е родена в свят с различна скорост и е усъвършенствана от хора, живели в различно състояние. Не може да се върнем в онзи ритъм, но може да се опитаме да надвием поне малко съвременната тенденция за избягване на всякакъв вид усилие. Човешката психика и душа имат нужда от подобно захранване, убедена е Кисьова, която призовава слушателите да се обърнат към калиграфията – изкуството, което храни душата и мозъка, като същевременно е съвсем достъпно и постижимо.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..
Изложба с картини на Рембранд и Йожен Бурнанд се открива тази вечер в църквата "Сан Марчело ал Корсо" в Рим. Експозицията е озаглавена "Пътят на надеждата" и е посветена на Христовото Възкресение. Събитието се организира от държавния секретариат на Ватикана. В експозицията са включени картини, на които са изобразени различни сцени от..
Имерсивният театрален танцов спектакъл на Karakashyan & Artists, реализиран от режисьора и хореограф Коста Каракашян с финансовата подкрепа на Министерството на културата, е вдъхновен и създаден по мотиви на пиесата на Жан Кокто “Човешкият глас“. В него главната роля е поверена на талантливата Марчела-Василена, която представя края на една любов чрез..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg