Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Снимка: Pixabay

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата.

През пролетта д-р Димитрова беше отличена от американското списание "Prodigy Magazine", като това признание я утвърди като важна част от общността на пишещите лекари в България. Освен литературната си активност, тя е ангажирана и с организацията на международен конгрес на лекарите-писатели, който ще се проведе във Варна през септември.

В интервю за рубриката “Епизоди от живота” на предаването "Нашият ден" д-р Димитрова споделя как е попаднала в международната общност на творци чрез поетесата Розария Александрова. Тя разказва, че тази общност предлага възможност за изразяване по теми, които са ѝ близки – като мира, душата и спокойствието, които са важни в контекста на съвременния свят. Именно участието ѝ в такъв тематичен цикъл е довело до наградата, която тя получава като сравнително млад автор в тази сфера.

Личен архив

За д-р Димитрова тези награди имат особено значение не само като стимул за бъдещо творчество, но и като израз на свързаност с хора със сходни ценности. Според нея тази принадлежност ѝ дава сила в моменти на съмнение или криза, когато сродни души могат да предложат опора.

Интересен акцент в разговора е виждането на д-р Димитрова, че лекарите имат уникален почерк в поезията, който е дълбок и неподправен. Причината за това тя открива в професията, където няма място за лъжи и лицемерие – елементи, които неизбежно оформят и техния литературен израз.

Обръщайки се към своите студентски години, д-р Димитрова споменава как една вечер, слушайки предаването “Нощен Хоризонт”, попада на репортаж за лекар-писател от Русе. Този момент оставя дълбок отпечатък върху нея, тъй като дотогава не е знаела за съществуването на пишещи лекари.

Сега, като част от мрежата на българските лекари-писатели, д-р Димитрова е участвала в два международни конгреса, където продължава да развива своето творчество и да намира съмишленици на глобално ниво.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07