Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рио де Жанейро е единственият град извън Европа, който е бил столица на европейска държава

13
Рио де Жанейро

Бразилия е толкова голяма, че е по-лесно да кажем с кои държави от Южна Америка не граничи, отколкото да изброим кои са ѝ съседки. Оказва се, че няма общо КПП единствено с Чили и с Еквадор. Нормално, като се има предвид, че е пета по площ в света, а по брой население е на шесто място със своите 208 милиона жители. Името си страната дължи на дървото pau-brasil, от което навремето се е произвеждала червена боя. С този набор от факти ви въвеждам в продължението на разговора ми с художничката Петя Илиева, който започнахме в миналото издание на "Покана за пътуване". Тогава тя разказа за странстването си из Куба – първата държава от петседмичното ѝ латиноамериканско турне с изложбата "Цветовете на България". Днес магически прелетяхме до Бразилия.


Град Бразилия официално е столица на страната от 1960 година. Негов създател е 21-ия президент на страната Жоселино Кубичек. Срещу неговия музей е музеят на коренното население. Преди Бразилия главен град е бил Рио де Жанейро. Интересното е, че той бил столица и на Португалия за кратко в началото на XIX век. Тогава цялото португалско кралско семейство бяга в Бразилия, заради заплахата от Наполеон да завладее Португалия. Така Рио де Жанейро се оказва единственият град извън Европа, който е бил столица на европейска държава.

Разпитах художничката Петя Илиева, създател на платформата Изкуство за дипломация, как са организирани жилищните  квартали в столицата Бразилия, след като градът е замислен и проектиран единствено за административни цели. А после поехме към Сао Поулу.

Сао Поулу
Към споделеното от нея мога да добавя само, че на 30 км от мегаполиса се намира Змийският остров. Той се пази от бразилската брегова охрана и достъпът до него е ограничен. Там ходят само само учени, тъй като популацията на отровни змии е по 5 на всеки квадратен метър. Да, определено не е място за туристи.

Рио де Жанейро в превод от португалски означава "януарска река". Името е дадено от мореплаватели през 1565 г. В района обаче такъв водоем няма. Най-вероятно са сметнали залива Гуанабара за речно устие. Днес свързваме Рио с карнавала, плажовете Ипанема и Копакабана, с боса-новата и футбола. Но Петя Илиева ни показва и друга гледна точка.

Тя обаче се оказа първият български съвременен творец с изложба в Аржентина. В следваща публикация ще тръгнем от водопадите Игуасу, които зрелищно пръскат тонове вода в три държави – Бразилия, Аржентина и Парагвай, за да стигнем до Буенос Айрес.

Снимки: Петя Илиева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05