За началото на честванията на Шипченската епопея в "Нашият ден" разговаряме с Мариян Костадинов – бивш областен управител на Габрово, възстановил честванията.
Костадинов споделя, че идеята за завръщането към празника е възникнала у него и колегите му в областната администрация спонтанно.
"Битката на Шипка е една епична част от българската история, предопределила изхода на войната", заявява гостът, чиято цел е този знаменит момент на отстояване на българския интерес да бъде популяризиран сред по-младите българи.
В инициативата веднага са привлечени регионалните структури, библиотеки и музеи в Габрово, Казанлък и Стара Загора. Инициаторите намират подкрепа от страна на Министерство на отбраната чрез националната гвардейска част, както и от президентската институция.
Участниците в инициативния комитет с финансовата подкрепа на държавата успяват през годините да подкрепят множество утвърждаващи патриотичния дух инициативи, по думите на Костадинов. Пилонът на Рожен, развяващ българското знаме близо до паметника на Шипка, символизира епичността на историческото събитие. Възстановен е вечният огън, който е извън паметника. Организирано е състезателното изкачване на стълбите на Шипка. В чест на празника се провеждат уроци на открито, походи, панихида в Соколския манастир и зрелищна историческа възстановка.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg