Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

Снимка: bg.wikipedia.org

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага основите на село Боженци. Въпреки миграцията на местните жители към Габрово след Освобождението, която води до спад в търговията и занаятите в селото, това забавяне в развитието позволява да се съхрани автентичният възрожденски облик на Боженци.

На 6 септември 1964 г. селото е официално обявено за архитектурно-исторически резерват, с което започва и неговото опазване като част от националното културно наследство.

Директорът на архитектурно-историческия резерват "Боженци", Мирослав Йорданов, споделя в интервюто, че поддържането на къщите за гости е сериозно предизвикателство. Тези постройки, някои от които са на около 200 години, са запазили своя автентичен облик благодарение на качественото строителство и адекватната поддръжка през годините. "Външно те изглеждат така, както са изглеждали в миналото, но същевременно отговарят на всички съвременни изисквания", подчертава Йорданов.

През своите 12 години като директор на музея, той споделя, че не е имало сериозни инциденти, което отразява уважението и отношението на хората към съхраняваното културно наследство.

Йорданов приканва посетителите да не пропускат посещението на музея, където могат да се запознаят с историята на селото и неговите жители. "Постарали сме се да превърнем посещението в истинско преживяване, а не просто разглеждане на експонати", споделя той. В музея са внедрени интерактивни игри и прожекции на филми, които ангажират посетителите по модерен и увлекателен начин.

Йорданов припомня, че през 1964 г. Боженци е обявено за резерват именно защото е най-добре запазеното възрожденско село в България. Държавата инвестира значителни средства, което води до интензивни реставрационни дейности в продължение на 10 години, обхващащи почти целия сграден фонд на селото.

Последните сериозни ремонтни дейности в селото са осъществени през 2013 г., когато Община Габрово изпълнява мащабен проект за обновление. Тези усилия гарантират, че Боженци ще продължи да бъде жив свидетел на българската възрожденска култура и ще привлича туристи със своята автентичност и уникална атмосфера.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Wikipedia
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12