Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Втора поредна нощ на руски удари с дронове и ракети в Украйна: Нови атаки по критична инфраструктура

| обновено на 27.08.24 в 09:48
Най-малко двама души са били убити при руски ракетен удар по цивилна града в Кривой Рог.
Снимка: БТА

За втора поредна нощ руската армия осъществява масирана атака срещу Украйна с ракети и дронове. Вчерашният ден бе белязан от удари по енергийни съоръжения и критична инфраструктура в най-малко 10 региона на страната. Ракетен удар в град Кривой Рог доведе до смъртта на двама души. Съединените щати осъдиха действията на Русия, като президентът Джо Байдън подчерта в изявление, че атаките срещу енергийната мрежа на Украйна са недопустими.

Във Виница, един от градовете, засегнати от обстрела, се намира журналистката Николета Атанасова, която стана свидетел на нападенията. В ефира на предаването "Нашият ден" тя разказа как от ранните часове на вчерашния деня започнали въздушни сирени, които сигнализират опасност. "Малко по-късно започнаха да летят дронове и ракети, а защитните системи заработиха, за да ги свалят. Това беше смущаваща гледка – небето над Украйна, което обикновено е спокойно, сега бе изпълнено с опасност", сподели тя.

Атанасова допълва, че по-късно през деня е разбрала за невзривен дрон, паднал в местна река, което предизвикало акции за ограничаване на неговото движение във водата. В Кривой Рог пък е засегнат хотел, където са загинали двама журналисти.

Журналистката подчертава, че в Украйна в момента има режим на тока, който се прилага по различен начин в различните региони. Въпреки трудностите, хората са намерили начини да се справят – генератори са налични почти до всяка къща и заведение.

"При хората вече няма страх и паника, защото това се случва твърде често. Украинците са много сплотени, не чакат помощ от държавата, а сами поправят каквото могат. Виждат се стрелки по земята, които указват най-близките убежища", разказва тя. Атанасова споделя, че убежищата са добре организирани и не приличат на тъмните мазета, които повечето от нас си представят – в тях има мивки, заредена храна, ток и зарядни за телефони.

Тя също така отбелязва, че съществуват множество онлайн групи за психологическа подкрепа, които работят денонощно. В тези групи психолозите предоставят безплатна помощ на всички нуждаещи се.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00