Преди 129 години на Черни връх е основан Българският туристически съюз от Алеко Константинов. За заветите на Щатливеца и бъдещето на планинския туризъм в България разговаряме с Лъчезар Лазаров – изпълнителен секретар на БТС.
Организираното туристическо движение цели участниците в него да опознават България, като същевременно култивират в себе си морални добродетели, по думите на Лазаров.
Гостът разказва: "Повече от 70 % от отзовалите се на призива на Алеко са били от провинцията, а не от София – дошли са от цялата страна. Що се отнася до 129-годишнината, тази година честванията бяха три дни. Първо бяха поднесени цветя на паметната плоча на морената пред Народния театър. Във втория ден представихме стратегията на БТС за развитието на туризма и в третия ден бяха походите към върха."
Всяка проява на туристическия саюз започва с песента "Балкани, вдигайте се". Към момента в БТС участват 142 туристически дружества, в които членуват над 20 000 души от страната. Стремежът на БТС е да бъдат създадени по-добри условия за планинските туристи, да бъдат реновирани хижите и обновени екопътеките и маркировките, споделя Лазаров.
На 4 октомври БТС и Столична община организира поход с над 1000 ученици от хижа "Алеко" до Черни връх, съобщава гостът и допълва, че Съюзът цели да възстанови любовта на младите хора към планиснкия туризъм.
"Ходете в планините – те са невероятно красиви. Туризмът е здраве!", призовава Лазаров.
В края на разговора гостът си представя БТС след още едно десетилетие: "Вярвам, че в организацията ни ще членуват повече хора – основно млади. Работим в тази посока и се надяваме, че дотогава всеки един член на БТС ще има дигитална членска карта и ще бъде съвременен турист от XXI век."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg