Музикалният театър гостува на Празниците на изкуствата "Аполония" със своя мюзикъл по песните на Стефан Диомов "Здравей, как си, приятелю" на 1 септември от 21 ч. в Амфитеатъра на Созопол.
Емблематичната и обичана от всички поколения песен на "Тоника" e избрана за заглавие на мюзикъл, създаден специално за Музикалния театър. Идеята е на Еделина Кънева, либретото е на Юрий Дачев, а координатор на проекта е Пеньо Пирозов. Диригент – Георги Милтиядов. Режисьор – Камен Воденичаров. Музиката на спектакъла вплита в себе си нови аранжименти на едни от най-красивите песни на композитора Стефан Диомов.
Зам.-министърът на културата и театрален режисьор Илко Ганев каза в "Артефир":
"Чувствам се прекрасно и това, което правят Маргарита Димитрова и нейният екип, създава настроение, създава споделена общност и наистина усещане за някакъв различен свят, в който си дават ръка хора от различни области на изкуството на това одухотворено артмясто. Моята първа "Аполония" беше пред 20-тина години, когато наблюдават през огражденията, и още тогава знаех, че тук се случва нещо магично.
Тези Празници на изкуствата са истински пример за непреходност, за нещо, което устоява на времето и на всякакви изпитания и предизвикателства. Щастлив съм, че имам този професионален ангажимент да замествам министъра на културата по време на откриването, а и успях да гледам няколко неща, които не бях гледал.
Искам да поздравя директора на Музикалния театър Еделина Кънева, която наследи и доразви един прекрасен екип – правят изключителни неща. Публиката съпреживява случващото се на сцената – и чрез музиката, и чрез актьорските изпълнения – това е показателно, че това, което се случва, върви в правилната посока.
Би трябвало всички, които се работят на територията на театъра, на сценичните изкуства да се занимават с това в какво възпитават публиките, децата, младежите, учениците, студентите, както и публиките, до които не са достигнали.
Другият аспект, в който трябва да разгледаме този въпрос, е нормативната база и изобщо административно-нормативната уредба – финансирането, за какво се харчат публичните средства, правилно ли се разходват данъците на хората, какви са политиките, които следва да се развиват, бюджетните програми...
Има и положителна посока. За първи път културата разполага с такъв рекорден бюджет и би било грехота той да се разходва неправилно, безразсъдно и безотговорно."
Разговора на Таня Димова с актьора Севар Иванов и със зам.-министъра на културата Илко Ганев можете да чуете от звуковия файл.
Снимки – Музикален театър и Таня Димова, БНР, и личен архив на Севар Иванов
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg