От поезията на Мария Донева се усеща полъх на детство, на нежност, на светлина и на радост. Днес празнуваме рождения ден на поетесата и преводач.
В "Нашият ден" Донева споделя: "Аз много обичам да имам рожден ден и чакам кръгла година той да дойде!"
Поетесата заявява, че се чувства по-старателна и отговорна, но това не се дължи на юбилея, а на изгражданите с годините навици. Равносметката на Мария Донева в днешния ден е, че е човек с голям късмет, защото е открила какво иска да прави и целенасочено се е отдала на любимите си занимания.
"Имам си живот – много хубав живот!", възкликва Донева, за която книгите са щит срещу всички нелюбими неща в света – войната, болестите, политиката. Човек не може да си затваря очите за злото, но притежава инструменти, с които да твори добро около себе си, по думите на поетесата.
"Книгите са моят път в живота, моите приятели и моите застъпници на онзи свят, като му дойде редът", казва Донева. Благодарение на книгите тя чувства, че живее някъде сред приказни герои, където доброто побеждава накрая.
"За мен доброто е нещо приложно.", заявява Донева и подчертава, че човек трябва да е добър и към себе си.
В края на разговора поетесата казва: "Днес ще се радвам. Родил си се и безплатно си получил най-големия подарък. Този подарък не се изхабява, той разцъфва и се разгръща."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg