От поезията на Мария Донева се усеща полъх на детство, на нежност, на светлина и на радост. Днес празнуваме рождения ден на поетесата и преводач.
В "Нашият ден" Донева споделя: "Аз много обичам да имам рожден ден и чакам кръгла година той да дойде!"
Поетесата заявява, че се чувства по-старателна и отговорна, но това не се дължи на юбилея, а на изгражданите с годините навици. Равносметката на Мария Донева в днешния ден е, че е човек с голям късмет, защото е открила какво иска да прави и целенасочено се е отдала на любимите си занимания.
"Имам си живот – много хубав живот!", възкликва Донева, за която книгите са щит срещу всички нелюбими неща в света – войната, болестите, политиката. Човек не може да си затваря очите за злото, но притежава инструменти, с които да твори добро около себе си, по думите на поетесата.
"Книгите са моят път в живота, моите приятели и моите застъпници на онзи свят, като му дойде редът", казва Донева. Благодарение на книгите тя чувства, че живее някъде сред приказни герои, където доброто побеждава накрая.
"За мен доброто е нещо приложно.", заявява Донева и подчертава, че човек трябва да е добър и към себе си.
В края на разговора поетесата казва: "Днес ще се радвам. Родил си се и безплатно си получил най-големия подарък. Този подарък не се изхабява, той разцъфва и се разгръща."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..
В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..
Търсим положителния образ на България като туристическа дестинация през художествената форма на плаката. Международното триенале на сценичния плакат, съвместно с Министерството на туризма, обяви конкурс за български и чужди художници. В студиото на "Какво се случва" проф. Божидар Йонов и Албена Спасова, създатели на триеналето и преподаватели в..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..
Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В..
Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg