Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят "Дунавски риболов и лодкостроене" празнува 50-годишнина

Етнографският музей в Тутракан е единствен по рода си на Балканите и по поречието на Дунав

Етнографски музей "Дунавски риболов и лодкостроене"
Снимка: winetour-northeast.bg

Било е време, когато рибарските мрежи са символизирали упорството, трудолюбието и вярата на хората по поречието на р. Дунав. Как се съхранява богатата материална и духовна култура, общественото устройство и бита на българите от крайдунавските рибарски селища?

На 50-годишнината от откриването на единствения по рода си на Балканите и по поречието на Дунав етнографски музей "Дунавски риболов и лодкостроене", град Тутракан разговаряме в "Нашият ден" с музейния уредник Величко Атанасов.

По думите на Атанасов етнографският музей "Дунавски риболов и лодкостроене" е емблемата на Тутракан. В града има нов музей "Тутраканска епопея", посветен на българската бойна слава, но той по-трудно бива припознат от туристите, подчертава гостът.

Музеят "Дунавски риболов и лодкостроене" е бутиков и впечатлява със своята история и с разказите, които съхранява, заявява Атанасов. Въпреки че се води етнографски, музеят изпълнява и природонаучна функция, като отговаря на някои интересни въпроси за естествената среда в района. Например посетителите научават, че рибата в реката е намаляла поради изчезването на блатата, обяснява Атанасов.

Музейният уредник загатва някои от интересните разкази и обекти, с които туристите могат да се запознаят в етнографския музей.

По думите на Атанасов положението на съвременните рибари в района е тежко, тъй като държавата въвежда непосилни изисквания. Очаква се всеки рибар да се регистрира като едноличен търговец и да плаща високи данъци и такси. Атанасов пояснява, че за повечето рибари това е допълнителен поминък, който упражняват след работно време, а новите изисквания биха обезсмислили това усилие.

Музеят ще отпразнува своята 50-годишнина с поредица от събития. На 12 септември в Дунавския парк ще бъде открита изложба, посветена на музейната история, съобщава Атанасов.

Предстои и научната конференция "Културни наследства и общности" с научен ръководител проф. Николай Ненов, директор на Историческия музей в Русе.

Целия разговор чуйте в звуквоия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Явлението Йоргос Лантимос и неговият филм "Благи деяния"

Време е да се забавляваме, развихрим, да се държим странно, да ближем кръв и плът и да се разголим, защото гръцкият режисьор Йоргос Лантимос ни кани на летен лагер и приказки край огъня с новия си филм "Благи деяния". След като предизвика истински фурор с последната си впечатляваща продукция "Клети създания", режисьорът-визионер, известен с мрачните..

публикувано на 15.09.24 в 13:15
Сцена от спектакъла

Започва новият сезон на Театър София

Театър София започва сезон 2024/2025, посветен на най-доброто от театралната класика и най-любопитното от съвременния театър. Премиери, юбилейни представления, нови актьорски попълнения, много изненади и кампании очакват зрителите. Театърът тържествено ще открие новия сезон 2024/2025 в Деня на София, 17 септември, със спектакъла "Перфектни..

публикувано на 15.09.24 в 08:25

Тайните на писателския свят в психотрилъра "Обрат в сюжета" на Ралица Генчева

Ралица Генчева предизвиква любителите на заплетените загадки да тръгнат по стъпките на завладяваща мистерия с неочакван край в дебютния си роман "Обрат в сюжета". Динамичната и вълнуваща история напълно ще преобърне представата на читателите за цената на сбъднатите мечти и неизказаните истини. Успешната писателка Виктория намира убежище..

публикувано на 14.09.24 в 12:05

Гласът на Вели Чаушев е с нас

На 11 септември се навършиха 90 години от рождението на човек, който трудно може да бъде описан с няколко думи. Вели Чаушев бе преди всичко актьор, който ще бъде запомнен с ролите си в Сатиричния театър, но също и като новатор, въвел "човешкото", естествено представяне на поезията във времена, когато патосът бе норма. Гласът му ще остане завинаги в..

публикувано на 14.09.24 в 09:10

Проф. Божидар Янев: Мостовете преодоляват препятствията

Божидар Янев е професор в инженерния факултет на Колумбийския университет, Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия, дълги години той е преподавател и инспектор на мостове в Ню Йорк. Проф. Янев представи в София своя изложба с постери и допълнено издание на книгата си "Конструктивният поглед" във фондация "Камен..

публикувано на 14.09.24 в 08:45