В деня, в който отбелязваме 139 години от Съединението, Пловдив празнува. "Нашият ден" разкрива картина от града, наричан "столица на Съединението" – разказват в "Нашият ден" репортерът Зои Каргиотаки, Георги Шопов, учител по история във Френската езикова гимназия в града и Стоян Иванов, директор на Регионалния исторически музей в Пловдив.
Днешната празнична програма ще започне от катедралния храм "Св. Богородица", където пловдивският митрополит Николай ще отслужи тържествен молебен.
Венци ще бъдат поднесени пред паметниците на Гаврил Кръстевич, майор Райчо Николов и Захари Стоянов, а на площад "Стефан Стамболов" от 12 ч. ще започне празничен концерт.
От 19 ч. на площад "Римски стадион" ще се състои историческа възстановка на събитията около Съединението.
Стоян Иванов запознава слушателите с изложбата "Сандро – Княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", която ще бъде открита тази вечер в РИМ – Пловдив. Експозицията предлага един немски прочит на живота на българския княз – от неговото раждане до върховите моменти в биографията му – Съединението и участието в Сръбско-българската война. Изложбата може да бъде посетена през следващите два месеца, казва Иванов.
Учителят по история Георги Шопов разказва защо празникът е толкова важен не само за пловдивчани, но и за всички българи. В акта на Съединението няма личностни различия и политически пристрастия. Това, по думите на Шопов, е обединение, което не подлежи на коментар сред българското общество и често липсва в други моменти от историята ни.
Младите имат интерес към историята и изпитват родолюбиви чувства, категоричен е учителят. Въпросът е в начина, по който се представят историческите факти, смята Шопов, който предпочита да говори за положителните акценти в разказа за миналото.
Иванов допълва, че музеите са изпълнени с млади хора, които имат интерес към историческото минало и българските институции на паметта.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg