Атанас Кръстев (виолончело) и Палави Махидара (пиано) изнесоха концерт в Археологическия музей на Созопол.
В програмата звучаха произведения на Лудвиг ван Бетовен, Йоханес Брамс и Гаспар Касадо.
Атанас Кръстев завършва НМА "Панчо Владигеров" в София, след което специализира в Ескуела супериор де музика Рейна София – Мадрид. Има 14 първи и специални награди от национални и международни конкурси. Удостоен е с грамота и награда на Министерството на културата, награда Златна муза и Кристална лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци.
Изнася концерти в Австрия, Франция, Холандия, Италия, Испания, Гърция, Полша, Чехия, Бразилия, свири на всички големи български сцени и фестивали.
Негови студийни и документални записи са осъществени от БНР, БНТ, Белградската, Бразилската и Испанската национална телевизия. Изнесъл е многобройни концерти като солист на симфонични и камерни оркестри с изтъкнати диригенти. През 2008-2009 са дебютите му със Софийската филхармония и Симфоничния оркестър на БНР. В Рио де Жанейро е солист на Оркестър Петробрас, а в Сао Пауло – на Симфоничния оркестър на UPS.
Американската пианистка от индийски произход Палави Махидхара е участвала в концерти като солист и с оркестър на пет континента. Тя е носител на втора награда на 69-ия Международен клавирен конкурс в Женева и на шестия Международен конкурс Прокофиев в Санкт Петербург, Русия, на наградата Оливие Бергруе на фестивала Менухин в Гстаад и други.
Участвала е в престижни фестивали като Marlboro Music, Verbier Festival и други. Изнасяла е камерни концерти с известни изпълнители като Гари Хофман, Димут Попен, Волфрам Христос, Волфганг Емануел Шмит, Арнолд Щайнхард, Ищван Вардай, Пабло Ферандес, Йозеф Спейсик и Тео Фушенерт.
Работила е с диригенти като Арян Тиен, Томас Сандерлинг, Даниел Бойко, Роберт Фаркас, Даниел Абад Казанова и Пабло Гонзалес.
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg