Как двама български предприемачи възраждат стара технология, ползвана в далечното минало от северноамериканските индианци за палене на бездимен огън?
Гост в "Нашият ден" е Живко Стефанов, предприемач, иноватор, представител на българската стартъп екосистема, чийто бизнес, адресиран към подобряване качеството на атмосферния въздух, днес се използва дори на Соломоновите острови в сушилните за какао.
Фирмата на Стефанов произвежда така наречените "ракетни печки", които осъществяват бездимно горене.
Стефанов разказва за произхода на тази стара технология за горене, за първия си досег с нея и за събуждането на собствения му иноваторския дух. Предприемачът решава саморъчно и с примитивни средства да създаде прототип на продукта с потенциал за серийно производство.
Гостът споделя, че преди години провежда последователна комуникация с Министерство на околната среда и водите, воден от желанието си да допринесе за подобряването на въздуха в България. За съжаление след редица разговори, демонстрации и изложения политиката спрямо околната среда се променя и днес се обсъжда печките на дърва да бъдат изцяло забранени в София – без значение, че сред тях има и екосъобразни изделия.
Стефанов обръща внимание на факта, че ракетните печки са по-щадящи към дървесния ресурс и могат да отопляват и с по-малко материал за подпалки.
В края на разговора предприемачът разказва и за пътя на българските ракетни печки до о. Фиджи.
Разговора чуйте в звуковия файл:
Красимир Колев завършва кулинарно училище в Добрич, а след това икономическа специалност във Варна. Страстта да експериментира в кухнята обаче не го напуска през годините. Така се раждат рецептите за хумуси от бял боб, а впоследствие се появяват и авторски рецепти за сладка и разядки. Най-голямото предизвикателство в досега изминатия път се..
Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия – кои са спорните моменти в колективния трудов договор в Lege Artis коментира д-р Валентин Димитров , представител на Асоциацията на университетските болници. Протест ще има, ако шефовете на болници не подпишат колективен трудов договор за отрасъл..
Днес се състоя официално откриване на сектор за кенгуру-грижа към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". В кенгуру-сектора родители на недоносените деца под лекарски и акушерски контрол ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на децата с ниско тегло и/или висок риск. Семействата ще..
Специализанти по медицина и представители на здравните власти поставиха начало на преговорите за решаване на проблемите в сектор здравеопазване – какви са акцентите от първата проведена разказва в Lege Artis Кристиян Райчев , председател на Асоциацията на студентите по медицина в България за София и част от инициативния комитет "Бъдеще в..
Несъгласието за даряване на органи, тъкани и клетки да се изразява в декларация, вместо в здравноосигурителната книжка, предвижда проект за промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването за едномесечно обществено обсъждане – коментар в Lege Artis на адвоката по медицинско..
Американският актьор режисьор, продуцент и двукратен носител на "Оскар" Том Ханкс, дебютирал като писател със сборника с разкази "Рядък модел", се завръща..
"Родих се в Сопот на 1850 година. Свърших трикласното училище там; следвах на 1867 година в четвърти клас на Пловдивската гимназия... Записах стихове –..
В “Нашият ден“ представяме филм "Българите от Маутхаузен" с автори Андрея Тодорова, Кристина Каньова, Калоян Колев, ученици в Националната професионална..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg