Как двама български предприемачи възраждат стара технология, ползвана в далечното минало от северноамериканските индианци за палене на бездимен огън?
Гост в "Нашият ден" е Живко Стефанов, предприемач, иноватор, представител на българската стартъп екосистема, чийто бизнес, адресиран към подобряване качеството на атмосферния въздух, днес се използва дори на Соломоновите острови в сушилните за какао.
Фирмата на Стефанов произвежда така наречените "ракетни печки", които осъществяват бездимно горене.
Стефанов разказва за произхода на тази стара технология за горене, за първия си досег с нея и за събуждането на собствения му иноваторския дух. Предприемачът решава саморъчно и с примитивни средства да създаде прототип на продукта с потенциал за серийно производство.
Гостът споделя, че преди години провежда последователна комуникация с Министерство на околната среда и водите, воден от желанието си да допринесе за подобряването на въздуха в България. За съжаление след редица разговори, демонстрации и изложения политиката спрямо околната среда се променя и днес се обсъжда печките на дърва да бъдат изцяло забранени в София – без значение, че сред тях има и екосъобразни изделия.
Стефанов обръща внимание на факта, че ракетните печки са по-щадящи към дървесния ресурс и могат да отопляват и с по-малко материал за подпалки.
В края на разговора предприемачът разказва и за пътя на българските ракетни печки до о. Фиджи.
Разговора чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg