В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева, която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда.
Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия "Мисия разследване" българската участва в журналистическото разследване за разкриването на шпионите на Путин в скандинавските страни. Заедно със своя колега Али Феган Георгиева създава документалния филм "Руските убийци" (2021).
Разследването проследява съдбата на руски убийци, изпратени в Швеция, за да убият блогъра Тумсо Абдулрахманинов – изявен критик на президента на Чеченската република Рамзан Кадиров.
Георгиева разказва за сложното прикритие на територията на Чечня, където журналистическият екип е допуснат под претекст, че ще заснеме материал за успешното овладяване на Covid-19 пандемията от страна на чеченските власти.
Журналистката открива хора, които разказват що за хора са убийците, какъв е техният произход, но се налага интервюираните да останат в анонимност. Георгиева споделя, че по време на разследването получава насока от своя колега Христо Грозев, който я изпраща на ключов адрес. Там екипът заснема важен материал със скрита камера, преди да бъде разобличен.
Журналистите разбират, че издирваният убиец е напуснал пределите на Швеция, за да се върне в Русия. Тези агенти пътуват из страните чрез фалшива самоличност, пояснява Георгиева.
По думите на журналистката екипът е бил наясно с рисковете, които поема по време на разследването и са взети мерки за сигурност. Георгиева разказва, че е била обект на онлайн атаки, както и на заплашително преследване с кола – по този начин екипът е ескортиран извън Чечня.
Георгиева цени удовлетворението на публиката от сблъсъка с истината за шпионската мрежа. След началото на войната темата е от особено значение в Европа.
Журналистката редовно следи българските обществени медии и по-авторитетните периодични издания. По думите на Георгиева в България редица журналисти искат да се занимават с разследваща журналистика, но медиите не застават зад такива прояви поради различни обвързаности. В Швеция има закони, които защитават журналистите, а наред с това има и много независими частни медии, разказва Георгиева.
В края на разговора Георгиева заявява, че новата журналистическа генерация не страда от обвързаностите на своите предшественици и вижда бъдеще в разследващата журналистика.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg