Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

Снимка: www.drsales.dk

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева, която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда.

Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия "Мисия разследване" българската участва в журналистическото разследване за разкриването на шпионите на Путин в скандинавските страни. Заедно със своя колега Али Феган Георгиева създава документалния филм "Руските убийци" (2021).

Разследването проследява съдбата на руски убийци, изпратени в Швеция, за да убият блогъра Тумсо Абдулрахманинов – изявен критик на президента на Чеченската република Рамзан Кадиров.

Георгиева разказва за сложното прикритие на територията на Чечня, където журналистическият екип е допуснат под претекст, че ще заснеме материал за успешното овладяване на Covid-19 пандемията от страна на чеченските власти.

Журналистката открива хора, които разказват що за хора са убийците, какъв е техният произход, но се налага интервюираните да останат в анонимност. Георгиева споделя, че по време на разследването получава насока от своя колега Христо Грозев, който я изпраща на ключов адрес. Там екипът заснема важен материал със скрита камера, преди да бъде разобличен.

Журналистите разбират, че издирваният убиец е напуснал пределите на Швеция, за да се върне в Русия. Тези агенти пътуват из страните чрез фалшива самоличност, пояснява Георгиева.  

По думите на журналистката екипът е бил наясно с рисковете, които поема по време на разследването и са взети мерки за сигурност. Георгиева разказва,  че е била обект на онлайн атаки, както и на заплашително преследване с кола – по този начин екипът е ескортиран извън Чечня.

Георгиева цени удовлетворението на публиката от сблъсъка с истината за шпионската мрежа. След началото на войната темата е от особено значение в Европа.

Журналистката редовно следи българските обществени медии и по-авторитетните периодични издания. По думите на Георгиева в България редица журналисти искат да се занимават с разследваща журналистика, но медиите не застават зад такива прояви поради различни обвързаности. В Швеция има закони, които защитават журналистите, а наред с това има и много независими частни медии, разказва Георгиева.

В края на разговора Георгиева заявява, че новата журналистическа генерация не страда от обвързаностите на своите предшественици и вижда бъдеще в разследващата журналистика.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..

обновено на 06.05.25 в 12:00
Красимир Каракачанов

Българският войник е бил силен, когато сме осъзнавали нуждата от армията си

На 6 май – Деня на храбростта и празника на Българската армия, Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своите възгледи за бойната слава на българската армия, съвременните предизвикателства пред сигурността и мястото на България в международните съюзи. "Всеки, който е минал по Алеята на..

обновено на 06.05.25 в 10:53

Националният военноисторически музей отбелязва 6 май с Ден на отворени врати

С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма, Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия . Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще бъде достъпът и до временните изложби: "Белезите на войната: загубеното..

обновено на 06.05.25 в 09:57

Безплатен музеен тур и активности за деца на 6 май в Музея на авиацията - Крумово

На 6 май (вторник) от 9:30 до 17:00 ч. Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия с вход свободен, безплатен музеен тур и активности за деца . В деня на отворени врати гостите на музея ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция,..

обновено на 06.05.25 в 09:28
елен лопатар

И ловците доволни, и елените живи и здрави!

Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..

публикувано на 05.05.25 в 16:15