Музиката е феномен, който може да възпитава, да разказва истории, да променя нагласи и да формира вкусове. Певецът Христо Паскалев, известен у нас и в чужбина като Паскал е живото доказателство за силата на музиката като средство за дипломация и културно общуване.
В "Нашият ден" разговаряме са Паскал за албума "Шлагерите на Европа", в който певецът изпява по една шлагерна песен от всяка от 15-те страни членки на ЕС.
Проектът е на сдружение "Спектър 21 век" и е посветен на първото Българско председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 година.
В своята творческа биография Паскал създава богат репертоар от над 250 песни на повече от 20 езика, събрани в цели 11 албума. Певецът е гастролирал из целия свят и е носител на множество награди. Изявява се често пред дипломатическия корпус и пее с уважение и любов към всеки език и всяка култура.
Като разностранен и многоезичен изпълнител Паскал приема задачата да състави албума, правейки подбор сред предложенията на европейските посолства.
"Пътувайки из всички тези страни, не мога да не направя реверанс към изкуството, което е емблема.", заявява Паскал, за когото музиката е душевността на един народ.
"Посланието на музиката е това, което представя страните. Ако дипломатите погледнат изкуството на народите, те никога няма да намесят политически форми за забрана на различните изкуства в света. Изкуството само по себе си е най-големият посланик на дипломацията.", казва Паскал, който със своя глас заличава границите.
Чуйте разговора в звуковия файл:
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg